Poradnik: 10 rzeczy, które powinien wiedzieć młody pisarz

Poradnik: 10 rzeczy, które powinien wiedzieć młody pisarz, Poradniki pisarskie, Marzenie Literackie

Chcesz zostać pisarzem? W takim razie powinieneś wiedzieć o kilku istotnych rzeczach.1. Jeśli nie masz w sobie mnóstwa, ale to mnóstwa determinacji, nawet nie trać na to czasu. 
Taka prawda, niestety nie uda Ci się przebrnąć przez spiralę emocjonalną związaną z wydawaniem książki, jeśli nie masz w sobie ogromnej dawki cierpliwości i wytrwałości. No bo zastanów się przez chwilę: Jak chcesz wydać własne dzieło, skoro nie będziesz w stanie wylewać potu nad kolejnymi akapitami, które zamierzasz tworzyć? Bez pracy nie ma kołaczy, a w tym przypadku to potwierdzenie nabiera konkretnego znaczenia. Jeśli chcesz napisać dobrą książkę będziesz potrzebował stale nowych pomysłów, mnóstwa ćwiczeń, a przede wszystkim... Siły. Nieprzespane noce, praktycznie całe dnie spędzone przed komputerem (lub kartką, w zależności od formy pisemnej). Musisz się na to przygotować. Książka wymaga ogromnego wysiłku i pracy.


2. Nie nastawiaj się na ogromny sukces. 
Nie żeby jakkolwiek zniechęcić cię do pisania, wręcz przeciwnie. Trzymam się raczej zasady: „Im mniej oczekujesz, tym więcej możesz zyskać.” Tego chyba nie muszę tłumaczyć. Jeśli podążysz tym tokiem myślenia, jest większa szansa, że przy ewentualnej porażce nie zniechęcisz się do dalszego pisania. Jeśli to dzieło się nie udało, próbuj dalej. Z kolejnymi powinno być już lepiej.


3. Nie myśl o pieniądzach, pokochaj to co robisz. 
Pościg za pieniędzmi już od dawna przyczyniał się do degradacji duszy ludzkiej. Odstaw od siebie myśl o zarobkach - to jedynie może sprawić, że poczujesz się zdezorientowany. Tak jak z resztą zawodów: Jeśli nie pokochasz tego, co robisz to będziesz zwyczajnie nikim.


4. Krytyka. 
Wiadomo, że każdy chciałby być znanym i cenionym pisarzem. A najlepiej jeszcze jakby nasza książka podobała się wszystkim dookoła. Zapomnij o tym, tutaj czeka Cię rzeczywistość. Musisz przyjmować do siebie konstruktywną krytykę, bo krytyka jest nieodłącznym elementem każdej sztuki. Twoje dzieło to także sztuka, więc słuchaj tego, co ludzie mają ci do powiedzenia. Nawet światowe bestsellery mają swoją drugą stronę medalu. Wszystko ma.


5. Pamiętaj, że masz sporą konkurencję. 
Innymi słowy: Twoim zadaniem jest zdobyć jak największą liczbę czytelników. Musisz zdobyć ich serce i sprawić, żeby dzięki tobie poczuli się wyjątkowo, bo to Ty decydujesz o tym, kogo chcesz zaprosić do swojego świata literackiego.


6. Jeśli jesteś nieśmiały, pora to zmienić. 
Tak, dokładnie - dobrze przeczytałeś. Jeśli jesteś pisarzem, nie możesz być nieśmiały, dlatego, że Twoim zadaniem jest jak najlepiej się wypromować. Poza tym, jeśli coś zaczniesz już pisać, automatycznie zgadzasz się na to, aby ludzie czytali Twoje myśli. Musisz przetrawić samego siebie (spokojnie, ja także jeszcze mam ten problem).


7. Musisz stale się rozwijać. 
Pisarz, który będzie w kółko pisał wszystko na jedno kopyto z czasem zacznie spadać w dół. To tak jak z człowiekiem, który uczy się całe życie. Rozwijanie w tym zawodzie to podstawa. W rozwijaniu pomoże Ci czytanie mnóstwa książek. Poznaj historie innych pisarzy, od nich także wiele się nauczysz.


8. Nie możesz się poddać! 
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.” ~ Św. Augustyn.


9. Musisz nauczyć się pracować zarówno w samotności jak i w otoczeniu. 
Co mam tutaj na myśli? Zanim zaczniesz pisać książkę, musisz wyruszyć na poszukiwania inspiracji. Gdzie szukać inspiracji? opisałam w poprzednim artykule (znajdziesz go tutaj). Co za tym idzie? Nie ominie Cię mnóstwo spotkań z ludźmi, rozmów, a przede wszystkim kontaktów ze światem zewnętrznym. Nie da się stworzyć czegoś, jeśli nie zadziała na Ciebie odpowiedni bodziec zewnętrzny. Musisz czerpać inspiracje, czuć jakieś wyraziste emocje, mieć natłok myśli - to nieuniknione. Kiedy uda ci się już zebrać to, czego potrzebujesz następuje kolejna faza tworzenia książki. Zamykasz się w pokoju i zaczynasz tworzyć w samotności dzieło, które będzie w stanie ujrzeć światło dzienne. Potem znów wkraczasz do świata zewnętrznego i tak w kółko i w kółko. Pisarz to typ samotnika, którego tworzy otoczenie zewnętrzne. Musisz się tego nauczyć.


10. Ucz się na własnych błędach. 
Jeśli Twoje dotychczasowe dzieło okazało się być nie tą książką, którą się spodziewałeś wyciągnij z tego wnioski. Widocznie coś nie spodobało się czytelnikom, wymyśl całkiem inną historię, zastanów się nad błędami. Pozbieraj wszystko do siebie i zacznij tworzyć coś nowego.


Teraz już wiesz, co Cię czeka, dlatego zanim zaczniesz tworzyć coś wielkiego zdecyduj, czy rzeczywiście dasz sobie radę. Czas to pieniądz, dlatego rozważ dwie opcje. Jeśli czujesz się na siłach, to życzę powodzenia w pracy!Dodalibyście coś jeszcze do tej listy? 
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger