Poradnik: 10 rzeczy, które powinien wiedzieć młody pisarz

Poradnik: 10 rzeczy, które powinien wiedzieć młody pisarz, Poradniki pisarskie, Marzenie Literackie

Chcesz zostać pisarzem? W takim razie powinieneś wiedzieć o kilku, istotnych rzeczach. Pozwól, że teraz napiszę co nieco na ten temat. Przygotuj się na kilka konkretów. 1. Jeśli nie masz w sobie mnóstwa, ale to mnóstwa determinacji, nawet nie trać na to czasu. 
Taka prawda, niestety, nie uda ci się przebrnąć przez spiralę emocjonalną związaną z wydawaniem książki, jeśli nie masz w sobie ogromnej dawki cierpliwości i wytrwałości. No bo zastanów się przez chwilę: jak chcesz wydać własne dzieło, skoro nie będziesz w stanie wylewać potu nad kolejnymi akapitami, które zamierzasz tworzyć? Bez pracy nie ma kołaczy, a w tym przypadku, to powiedzenie nabiera konkretnego znaczenia. Jeśli chcesz napisać dobrą książkę, będziesz potrzebował stale nowych pomysłów, mnóstwa ćwiczeń, a przede wszystkim... siły. Nieprzespane noce, praktycznie całe dnie spędzone przed komputerem (lub kartką, w zależności od formy pisemnej). Musisz się na to przygotować. Książka wymaga ogromnego wysiłku i pracy. Nawet w przerwach pomiędzy procesem twórczym.


2. Nie nastawiaj się na ogromny sukces. 
Nie żeby jakkolwiek zniechęcić cię do pisania, wręcz przeciwnie. Trzymam się raczej zasady: „Im mniej oczekujesz, tym więcej możesz zyskać”. Tego chyba nie muszę tłumaczyć. Jeśli podążysz tym tokiem myślenia, jest większa szansa, że przy ewentualnej porażce nie będziesz aż tak rozczarowany i łatwiej będzie powrócić do pisarskiej codzienności. Oczywiście życzę ci całym sercem, aby twoje dzieło stało się światowym bestsellerem. Traktuj ten punkt raczej jako coś awaryjnego, co ewentualnie mogłoby się jedynie wydarzyć.


3. Nie myśl o pieniądzach, pokochaj to co robisz. 
Pościg za pieniędzmi już od dawna przyczyniał się do degradacji duszy ludzkiej. Odstaw od siebie myśl o zarobkach – to jedynie może sprawić, że poczujesz się zdezorientowany. Tak jak z resztą zawodów: jeśli nie pokochasz tego, co robisz, to będziesz czuł się przytłoczony, sfrustrowany i niespełniony. Poza tym, jeśli naprawdę kochasz pisanie i chcesz wydawać książki, to pieniądze nie będą miały dla ciebie najmniejszego znaczenia. 


4. Krytyka. 
Wiadomo, że każdy chciałby być znanym i cenionym pisarzem. A najlepiej jeszcze, jakby nasza książka podobała się wszystkim dookoła. Zapomnij o tym, tutaj czeka cię rzeczywistość. Musisz przyjmować do siebie konstruktywną krytykę, bo krytyka jest nieodłącznym elementem każdej sztuki. Twoje dzieło to także sztuka, więc słuchaj tego, co ludzie mają ci do powiedzenia, a to, co zrobisz z tym fantem później, pozostawiam w twojej gestii. Wszyscy wiemy, że światowe bestsellery mają swoją drugą stronę medalu. Wszystko ma. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Nie da się zadowolić wszystkich. 


5. Pamiętaj, że masz sporą konkurencję. 
Innymi słowy: twoim zadaniem jest zdobyć jak największą liczbę czytelników. Musisz zdobyć ich serce i sprawić, żeby dzięki tobie poczuli się wyjątkowo, bo to ty decydujesz o tym, kogo chcesz zaprosić do swojego świata literackiego. Chcesz zaprosić fanów horrorów? Romansów? A może fantastyki? Proszę bardzo. Pamiętaj jednak, że obecnie rynek książki jest tak przeciążony, że więcej osób pisze, niż czyta (choć może wydać się to nieco paradoksalne). W twoich rękach leży bardzo trudne zadanie, bo po pierwsze, musisz przebić się przez tą niezliczoną ilość prac czymś niesztampowym, a po drugie, jak już ci się to uda, musisz jeszcze przekonać do siebie czytelnika. Możesz powiedzieć: Misja niemożliwa”, a ja odpowiem: „Bo jak nie ty, to kto?”. Działaj. 


6. Jeśli jesteś nieśmiały, pora to zmienić. 
Tak, dokładnie – dobrze przeczytałeś. Pisarz to osoba publiczna w mniejszym lub większym tego słowa znaczeniu, a im bardziej jest znany, tym bardziej sprzedaje się jego dzieło. Twoim zadaniem jest jak najlepiej się wypromować. Niestety, te dwa aspekty takie jak popularność twojej osoby i książki są nieodłącznym elementem całości. Ani w tą, ani w drugą stronę. Poza tym, jeśli zaczniesz już coś pisać, automatycznie zgadzasz się na to, aby ludzie czytali także twoje myśli i zapraszasz ich jednocześnie w głąb swojego umysłu. Całkowicie odkrywasz się przed czytelnikami. Musisz przetrawić samego siebie, jeśli jesteś osobą nieśmiałą, w walce o odważniejszą wersję samego siebie. 


7. Musisz stale się rozwijać. 
Pisarz, który będzie w kółko pisał wszystko na jedno kopyto, z czasem zacznie spadać. To tak jak z człowiekiem, który uczy się całe życie. Rozwijanie w tym zawodzie to podstawa. W tym na pewno pomoże ci czytanie mnóstwa książek. Poznaj historie innych pisarzy, od nich także wiele się nauczysz. Nie bój się też brać na barki nowego gatunku do napisania, mieszaj je ze sobą w coś nietypowego, czego czytelnik nie znajdzie nigdzie indziej tylko u ciebie. 


8. Nie możesz się poddać! 
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” ~ Św. Augustyn.


9. Musisz nauczyć się pracować zarówno w samotności, jak i w otoczeniu. 
Co mam tutaj na myśli? Zanim zaczniesz pisać książkę, musisz wyruszyć na poszukiwania inspiracji. Gdzie szukać inspiracji? opisałam w poprzednim artykule (znajdziesz go tutaj). Co za tym idzie? Nie ominie cię mnóstwo spotkań z ludźmi, rozmów, a przede wszystkim kontaktów ze światem zewnętrznym. Nie da się stworzyć czegoś, jeśli nie zadziała na ciebie odpowiedni bodziec zewnętrzny. Musisz czerpać inspiracje, czuć jakieś wyraziste emocje, mieć natłok myśli – to nieuniknione. Kiedy uda ci się już zebrać to, czego potrzebujesz, następuje kolejna faza tworzenia książki. Zamykasz się w pokoju i zaczynasz tworzyć w samotności dzieło, które będzie w stanie ujrzeć światło dzienne. Potem znów wkraczasz do świata zewnętrznego, żeby je promować, czerpać inspiracje i tak w kółko i w kółko. Pisarz to jednocześnie typ samotnika, ale też i wędrowca. Musisz nauczyć się balansować między tymi dwoma cechami.


10. Ucz się na własnych błędach. 
Jeśli twoje dotychczasowe dzieło okazało się być nie tą książką, którą się spodziewałeś, wyciągnij z tego wnioski. Widocznie coś nie spodobało się czytelnikom. Daj sobie czas na przełknięcie porażki, a jeśli ci to potrzebne, to nawet wylej łzy w poduszkę i przeleż dwa tygodnie z kubłem lodów na kanapie i oglądaj seriale. Bądź wyrozumiały dla swojego dołka, bylebyś wrócił na arenę akapitów i słowotwórstwa. Po takim restarcie zacznij od czegoś zupełnie innego, zastanów się nad tymi błędami i przeanalizuj wszystko od nowa. Pozbieraj wszystko do siebie i twórz w oparciu o wnioski, jakie uda ci się wyciągnąć. Jeśli nauczysz się obserwacji i analizy, błędów zacznie być jak na palcach jednej ręki.Pamiętaj, że czas to pieniądz, dlatego rozważ wszystko. Życzę powodzenia w pracy!Dodalibyście coś jeszcze do tej listy? 
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger