Poradnik: Gdzie szukać inspiracji?

Poradnik: Gdzie szukać inspiracji?, Poradniki pisarskie, Marzenie Literackie

Mamy dwie sytuacje: Pierwsza, kiedy właśnie starasz się stworzyć coś genialnego w swoim dziele, pracujesz dniami i nocami, żeby jak najszybciej skończyć to, co już zacząłeś. Piszesz, piszesz i piszesz, aż tu nagle... No co? Nie masz dalszych pomysłów na dzieło. Odpuszczasz.
Druga sytuacja: Kiedy już postanowisz zrobić sobie w miarę krótką przerwę od pracy tylko po to, aby zregenerować siły i okazuje się, że owy „odpoczynek” odrobinę przedłuża się, aż w końcu z krótkiego staje się baaaaardzo długi. Powód? Jeszcze nie znalazłeś odpowiedniej inspiracji do swojego dalszego dzieła. Pytanie, co wtedy? Gdzie szukać inspiracji?1. Przede wszystkim nie poddawaj się! 
Każdy czasem potrzebuje trochę więcej czasu, albo chwili na zregenerowanie siły do dalszego działania. Dobre dzieła potrzebują mocnego kopa, dlatego też ty potrzebujesz tego samego. Musisz wyluzować. 


2. Postaraj się mieć jak najwięcej kontaktu ze światem zewnętrznym.
Wychodź dużo z domu, idź do ludzi, postaraj się być bardziej empatyczny na to, co cię otacza. Po co? Nigdy nie wiadomo, czy akurat zainspiruje cię do działania prosta sytuacja w kafejce, kłótnia dwóch nastolatków na ulicy bądź głupi żart kolegi, który cię irytuje. Inspiracje możesz chwytać wszędzie, nawet na ławeczce w parku, kiedy będziesz mógł obserwować ludzi. Siedzenie w domu i czekanie, aż samo coś przyjdzie do głowy, jest raczej głupim pomysłem. Musisz być poszukiwaczem przygód.


3. Nawet jeśli nie zadziała punkt drugi, usiądź i zastanów się dokładniej. 
Pomyśl przez chwilę, a może masz już gotowy scenariusz, z którego możesz skorzystać? Zastanów się, może kiedyś w twoim życiu zdarzyło się coś, co mógłbyś teraz wykorzystać. Może twoja historia będzie czymś ciekawszym, bardziej oryginalnym, niż wymyślony tekst? Wielu pisarzy kreuje książki, dzięki swoim doświadczeniom. Może ty też powinieneś? Odrzuć od siebie myśl, że to nudne. Po prostu spróbuj.


4. Bądź otwarty na historie innych ludzi. 
Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka wybuchowa może być historia osoby, z którą mieszkasz. Słuchaj tego, co mają ci do powiedzenia inni ludzie, to kiedyś bardzo pomoże ci przekierować własne dzieło na odpowiedni tor. Pisarz powinien słuchać, a potem przelewać na papier.


5. Staraj się dostrzegać to, czego nie widzą inni. 
Warto czasem rozejrzeć się wokół siebie i odciąć się od rzeczywistości. Zwracaj uwagę na otoczenie, w którym mieszkasz, naturę, krajobrazy. Zwracaj uwagę na ciekawe budowle i dzieła. Możliwe, że któreś pomoże ci w tworzeniu.


6. Słuchaj głosu swojego serca. 
Pisz to, co leży ci na sercu. Jeśli jesteś na coś wściekły – wykorzystaj to. Daj upust emocjom, one także stanowią ważną rolę w zawodzie pisarza.A jakie są twoje sposoby na szukanie inspiracji?
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger