Poradnik: Jak powinien wyglądać bohater naszej opowieści?

Poradnik: Jak powinien wyglądać bohater naszej opowieści?, Poradniki pisarskie, Marzenie Literackie

Ostatnio poprosiłam Was, drogich Czytelników, abyście pomogli mi stworzyć kolejny poradnik, który chcielibyście zobaczyć na blogu. Co jakiś czas mam zamiar pytać o tematykę kolejnych postów, żebyście śmiało mogli podsuwać mi swoje pomysły. W końcu tworzę tego bloga nie tylko dla siebie, ale także z ogromną myślą o Was i dla Was, drodzy odwiedzający. 😉
Dzisiaj, skupimy się na naprawdę istotnym elemencie naszej harmonijnej opowieści, którą z zapartym tchem chcielibyśmy stworzyć. Po ostatnim poradniku: „Jak zacząć pisać książkę?”, który znajdziecie tutaj, przyszedł czas na wykreowanie naszego wspaniałego bohatera, będącego odpowiednikiem istoty mierzącej się z realnością.

Zatem rozpiszmy sobie, jak powinien wyglądać ten wspaniały bohater nowo powstałej historii.1. Zacznij od wymyślenia oryginalnej postaci. 
Oczywista oczywistość, rzecz jasna, ale z pozoru trudna do zrealizowania. Każdy przecież o tym wie, ale jakoś w praktyce ta zasada zaczyna schodzić gdzieś zupełnie na drugi plan. Pamiętaj, że Twoja postać musi władać Twoją historią, ma sprawić, że ubarwi ona cały scenariusz, a także doda coś od siebie. Co mam tutaj na myśli? Wyobraź sobie sytuację, w której czytelnik zaczyna zgłębiać tajemnicę Twojej twórczości nad którą pracowałeś dobre kilka lat, po czym okazuje się, że... Wszystko to niszczy bohater główny... Takie sytuacje przecież się zdarzają, a czytelnik zachwycony Twoją fabułą odkłada książkę na bok ze względu na nudnego jak flaki z olejem bohatera, lub co gorsza wcale jej nie rusza. Bohater powinien być literackim odzwierciedleniem Ciebie (i nie mam tutaj na myśli cech charakteru, bądź też wyglądu), który poda rękę człowiekowi, porywając go w niezapomniany wir własnej opowieści. Chyba nie masz zamiaru kopiować dotychczasowych bohaterów z innych książek? Nie tworzysz przecież kolejnych serii książek powstałego wcześniej dzieła. Zatem oryginalny bohater to podstawa!


2. Nadaj swojemu bohaterowi wyrazistości. 
Mocno nawiązujący punkt do poprzedniego.
Jeśli chcesz, aby Twój bohater był psychopatycznym zabójcą zwierząt, albo łagodną jak baranek dziewczynką nie bój się tego pokazać. Po prostu to zrób. Tknij w swojego bohatera coś, co będzie nadawało mu niepowtarzalnej mocy, coś co stanie się jego znakiem rozpoznawczym. Niech Twój bohater stanie się indywidualistą. Magiczne pióro, nieprzeciętna inteligencja, niewyobrażalny seksapil? Zastanów się dobrze, bo to Ty jesteś pisarzem, więc Ty zdecyduj co to powinno być. Twoim zadaniem jest, aby odbiorca pokochał, bądź też znienawidził wymyślonego bohatera.


3. Problemy. 
Tak, dobrze czytasz: problemy. Co to znaczy? Każdy z nas miewa zmartwienia, więc spraw, aby Twój bohater także je miał. Postaraj się, aby Twoja postać zmagała się z jakimś trudnym do rozwiązania problemem, pokaż czytelnikowi, że Twój bohater nie jest idealny. Pokaż, że ma ona swoje mocne, ale i też słabe strony. W ten sposób historia stanie się bardziej realna dla czytelnika. Co za tym idzie? Jest większa szansa, że czytelnik zwiąże się mentalnie z postacią. Dla zobrazowania: Jeśli Twój bohater będzie czuł się na przykład samotny, to pewne jest, że osoba równie samotna, czytająca Twoje dzieło od razu spojrzy na nią przechylnie. Idealni bohaterowie nie istnieją, tak samo jak historie. Opowieści jak i osoby bez skazy męczą czytelnika. Takie coś nie istnieje, a coś co układa się ciągle po myśli bohatera jest po prostu nudne.


4. Staraj się powoli uchylać rąbka tajemnicy. 
Tak samo jak i w ciekawej historii - postaraj się stopniowo przedstawiać swojego bohatera w opowieści. Wprowadź nutkę tajemniczości, pozwól czytelnikowi powoli zapoznać się z bohaterem. Nie wystawiaj całego życiorysu jak na tacy, z czasem odbiorca pozna bohatera w napotkanych przez niego sytuacjach. Nie sztuką jest opisać całego bohatera już na pierwszej stronie książki.


5. Postaw na zmiany. 
Twój bohater to istota, która pod wpływem różnych przeżyć i emocji w życiu, będzie się zmieniać tak samo jak ty. Nie stawiaj na jedną kartę. Jeśli postać była dotychczas nieśmiała, zawsze możesz sprawić, aby przez pewną sytuację mogła się ona stać pewniejsza siebie. Pozwól jej się rozwijać. 


6. Wyznacz swojemu bohaterowi cel. 
Czyli krótko mówiąc coś, do czego będzie stale dążył, coś, nad czym będziesz mieć pełną kontrolę. Raz na wozie, raz pod wozem: dostosuj się do tej zasady. Postać też nie może mieć zbyt łatwo.


7. Bądź różnorodny. 
Ten punkt tyczy się raczej ogółu tworzenia postaci. Jeśli już stworzyłeś kilka postaci postaraj się korzystać z szerokiej palety wyboru. Zmieniaj osobowości. Niech jedne będą dobre, drugie złe. Zawsze lepiej wcielać się w odmienne osobowości naszych bohaterów.Uważasz, że zabrakło tutaj jakiegoś podpunktu? Pisz w komentarzu jakiego.
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger