Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?

Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie Literackie

Jako że święta jajeczne mamy już za sobą, postanowiłam skupić się na problemie, który zapewne niejednokrotnie przytrafił się nawet największemu mólowi książkowemu, chorobliwie dbającemu o swoich małych przyjaciół (w tym mnie), żeby nie stała im się żadna krzywda. Niestety, czynników zewnętrznych, od których mogą zniszczyć się nasi mali przyjaciele jest wiele. Dzisiaj skupimy się na problemie zmoczonych stron w książce i nie tylko, ponieważ tę metodę możecie zastosować także do pojedynczych kartek typu: dokumenty, wypracowanie, ważna korespondencja itd. Chciałabym podzielić się z wami sprawdzonym sposobem, który w moim przypadku uratował mi życie (moje, mojej książki) i pozwolił na dalsze życie ze spokojnym sumieniem. 😃
Otóż wyobraźcie sobie pewną sytuację:
Kilka dni temu dostałam prezent wielkanocny od najlepszego zajączka na świecie w postaci książki mojej ulubionej autorki. Jako że prezent bardzo mi się spodobał, ruszam do swojego pokoju, żeby lepiej obejrzeć mój nowy nabytek i wtedy zauważam, że książka jest zmoczona. Okazuje się, że zajączek wielkanocny przy zakupie książki nie zauważył jej wady i uszkodzenia, a w dodatku nie wziął paragonu, żeby móc ją wymienić. Wtedy rodzi się pytanie, co zrobić dalej? Za żadne skarby nie wyrzucę prezentu, a przecież nie mogę tego tak zostawić.
Przyjrzyjmy się najpierw problemowi:
1. Tak wyglądała książka, którą dostałam:

Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie Literackie

Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie Literackie
2. A tak teraz wygląda ta sama książka:

Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie LiterackieJak to zrobiłam? W bardzo łatwy sposób, choć nie ukrywam, że przy większej ilości zamoczonych stron może być to dosyć pracochłonne, ale za to na pewno korzystne.

Po pierwsze: Przygotuj sobie żelazko i zwykłą, bawełnianą szmatkę, która będzie służyć jako pośrednik do naszego prasowania książki. Pamiętaj, że kartka nie może mieć bezpośredniego kontaktu z żelazkiem! Bo inaczej spalisz sobie strony w książce, na które już raczej nie znajdziesz pomysłu na jakiekolwiek odnowienie. 

Po drugie: Znajdź twarde miejsce do prasowania, bo inaczej pognieciesz jeszcze bardziej książkę, albo ją zniszczysz. Może to być biurko, deska do prasowania albo nawet zwykły stół. Ja akurat prasowałam książkę na biurku.


Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie LiterackieKrok I:

Nastaw żelazko na najmniejszy stopień, który będzie tylko rozgrzewał stronę. Pod żadnym pozorem nie ustawiaj na największą moc, bo wtedy może być nieciekawie.


Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie LiterackieKrok II:

Na pogiętą, suchą stronę nałóż bawełnianą szmatkę, mniej więcej w ten sposób:


Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie Literackie

*Pamiętaj, żeby nie robić ani za grubej, ani za cienkiej warstwy ze szmatki. Najlepsza będzie szmatka złożona w pół. Krok III:

Prasujemy szmatkę w miejscu, gdzie wystąpiła deformacja strony, najlepiej wolniejszymi ruchami. Wiadomo, że jeżeli strona jest mocno pofałdowana potrzeba większej siły i czasu, żeby ją wyprostować.


Poradnik: Jak wyprostować zamoczoną stronę książki?, Poradnik, Marzenie Literackie

*Pamiętaj, aby prostować strony w przeciwnym ruchu niż wystąpiło pofałdowanie.Krok IV:

Powtarzaj czynność do uzyskania zamierzonego efektu.Krok V: (mój ulubiony)

Ciesz się książką!Ten sposób pomaga książce wrócić do jej naturalnego stanu, ale niestety nie sprawdza się w przypadku plam na stronach, które pozostaną widoczne. Mam nadzieję, że wam pomogłam, bo sobie na pewno. Nie wyrzucajcie zalanych książek do śmieci, może akurat uda się je odratować dzięki... prasowaniu! 😃Trzymam za was kciuki!
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger