Poradnik: 5 najczęstszych błędów technicznych, które popełnia początkujący pisarz

Poradnik 5 najczęstszych błędów technicznych, które popełnia początkujący pisarz, Poradniki pisarskie, Marzenie Literackie

Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie najczęściej popełnianym błędom wśród początkujących pisarzy, które potrafią przebiegle wkraść się do niejednej, naprawdę wartościowej pracy literackiej. Te błędy, które zaraz tu opiszę, to chleb powszedni w opowiadaniach amatorskich, od których w większości przypadków rozpoczyna się cała przygoda z pisarstwem. Od czegoś trzeba zacząć, prawda? Z pewnością. Niemniej jednak, te pięć błędów technicznych są najczęstszymi, jakie zauważam podczas czytania prac, chociażby na takim portalu jak Wattpad.com, gdzie upust pierwszym uniesieniom dają adepci miłośników słowa pisanego. 
Ten wątek poświęciłam na zorientowanie się w temacie, chciałabym zbadać teksty typowo od strony technicznej dzieła: pod lupę pójdą wszystkie paskudztwa i niedogodności, z którymi musimy walczyć, bo to właśnie przez nie nasza praca niszczeje. Nie ukrywam, że do tej notki zainspirował mnie bloger Amer Armoran, któremu jestem wdzięczna.1. Niespójność tekstu. 
Zacznijmy na początek od niespójności tekstu. Same hasło może przywołać na myśl konkretny obraz: ktoś pisze pracę, która w pewnym momencie zaczyna całkowicie zmieniać wątek lub też sprawia, że gubimy się w fabule. Takie zjawisko może być nieco frustrujące, tym bardziej kiedy mamy okazję natrafić na świetną książkę, z której nagle okazuje się, że połowy nie rozumiemy. Miliony wątków, z milionowym rozwinięciem, które pod żadnym kątem nie łączą się ze sobą. Do tego dochodzą jeszcze niezrozumiałe opisy sytuacji i dialogi. Czytałeś kiedyś coś podobnego? Jeśli tak, to na pewno wiesz, co mam na myśli. 


2. Powtórzenia. 
Na ten punkt jestem zdecydowanie najbardziej uczulona. Chodzi mi tutaj o notoryczne powtarzanie jakiegoś wyrazu w zdaniu, najczęściej jest nim słowo „być” i mieć”. Miała piękne włosy, była ładna. Miała zielone oczy, była pilną uczennicą. Te „miałki” i „byłki” sukcesywnie obniżają nam poziom pracy i prowadzą do korytarza z naklejką infantylność i amatorszczyzna”. Niestety, nie wygląda to dobrze. Język polski jest przecież bogatym językiem. Wykorzystujmy jego walory jak tylko możemy!


3. Przesadnie długie zdania. 
Pamiętaj, żeby ograniczyć zdania wielokrotnie złożone w swojej pracy. Czytanie za długiego zdania, które w pewnym momencie zamienia się w cały akapit, to coś, co może być dużym problemem. Staraj się takie zdania oddzielać kropkami. Krótsze myśli zdecydowanie lepiej się czyta, ponadto jesteś w stanie zapamiętać z nich więcej szczegółów. Długie zdania wprowadzają chaos w tekście.


4. Używanie zbyt trudnych słów w tekście, aby podkreślić swoje bogate słownictwo. 
No właśnie, niedawno napisałam o wystrzeganiu się powtórzeń w tekście, a teraz nagle rozpisuje się tutaj, żeby nie używać zbyt trudnych słów! Ktoś mógłby mnie oskarżyć o hipokryzję. 😃 A tak na poważnie, nie popadajmy ze skrajności w skrajność, bo jeśli mamy zamiar już posługiwać się słownictwem z wyższej półki, to musi być to dobrze przemyślany wybór. Jaki jest sens używania przyrządu, kiedy nie wiemy jak działa? Nijaki. Tak też jest w przypadku języka. Jeśli nie wiesz, co oznacza dane słowo, po protu go nie używaj albo dowiedz się o nim więcej, dokształć się. Prokrastynacja ci dokucza? A może uważasz, że piszesz dywagowanie? 😉 Nie ma sensu posługiwać się takimi słowami, kiedy orientujesz się nagle, że sam nie do końca rozumiesz, co miałeś na myśli.


5. Złe wykorzystanie słów w zdaniach, co może zaburzyć jego harmonię. 
I na koniec coś, z czym chyba walczyć jest najtrudniej  mianowicie dobór odpowiedniego słownictwa w zdaniu. Zamiast przynajmniej” piszesz „bynajmniej”? Zamiast „efektownego” wrażenia robisz „efektywne”? Proszę, przyjrzyj się temu. Uspójnij to, co chcesz przekazać i pozwól, że będziemy odbierać to wreszcie tak, jak byś chciał, żebyśmy my to odbierali.Pamiętajcie, każdy ma prawo do popełniania błędów, ale staraj się ich wystrzegać! Powodzenia! 
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger