"Polska język, trudna język": czyli o najczęstszych błędach językowych popełnianych na co dzień cz. I

#pisanie #błędy #motywacja #blog #polska #językowe

Właściwie to co tu dużo mówić? Język polski to jeden z najtrudniejszych języków świata, idącym w parze obok fińskiego i węgierskiego. Otóż zawiera on 7 przypadków, odmianę czasowników, do tego też dochodzi bardzo trudna wymowa. Eksperci szacują, że aby nauczyć się języka polskiego w dobrym stopniu potrzebne jest nawet kilka lat!
Tak, dobrze przeczytałeś, drogi Czytelniku! Twój język jest bardzo trudny, dlatego jest też na swój sposób wyjątkowo piękny. Możesz zatem dumnie unosić swą pierś i godnie reprezentować ten język wśród obcokrajowców, bo przecież: posługujesz się jednym z kilku najtrudniejszych języków świata! Brawo, możemy być naprawdę dumni - i napisałam to bez jakiegokolwiek cienia sarkazmu.
Jednak ma też to swoją sporą grupę minusów. Niestety, tak jak wszystko inne.

Język polski jest do tego stopnia trudnym językiem, że zdarza nam się kaleczyć go na porządku dziennym, nie przez nikogo innego jak.... przez nas samych, Polaków. KAŻDY, dosłownie KAŻDY popełnia jakieś tam błędy językowe i oczywiście popełniać je będzie. Nie ulega wątpliwości, że istotne znaczenie robi to czy interesujemy się tego typu sprawami, czy też nie, ale nawet najbardziej zainteresowanemu poliglocie i ekspertowi w swoim fachu powinie się noga. A to wszystko dzięki tak rozbudowanemu bogactwu słów. Doceńmy to, cieszmy się z naszego języka! A przede wszystkim starajmy się unikać robienia w nim błędów.
Zacznę na razie od słów i zwrotów, które przysparzają Polakom najwięcej problemów. Kolejność słów w mojej liście jest zupełnie przypadkowa, skupiam się raczej na jego ogóle. Dzisiejszy temat jest tak obszerny, że będę musiała go rozbić na kilka części. Zaczynajmy! Dziesięć słówek na dziś, to:


1. Na prawdę = Naprawdę
2Napewno = Na pewno    
3. W każdym bądź razie = W każdym razie
4. Wziąść = Wziąć
5. Pisze = Jest napisane
6. Poprostu = Po prostu
7. Z kąd = Skąd
8. Orginalne = Oryginalne
9. W cudzysłowiu W cudzysłowie 
10. Poszłem = Poszedłem1.i 2. Naprawdę i na pewno.
Te dwa słowa mogą sprawić duży problem, ponieważ człowiek wychodzi z założenia, że jeśli coś jest „naprawdę” to „na pewno” będzie pisane osobno. Spotkałam się z różnymi zapisami tych słów. Najczęstszy błąd jaki zauważyłam, to pisanie słowa „na prawdę” osobno, a „napewno” razem. W tym przypadku niestety trzeba sobie zapamiętać pisownie tych dwóch słów, ponieważ nie przypominam sobie, żeby była do nich jakaś szczególna regułka.

Naprawdę sądzisz, że jutro się spóźnię?
Na pewno się spóźnisz.


3.W każdym bądź razie.
Pozwolę sobie zacytować słowa prof. Jerzego Bralczyka, który w jednym z wywiadów udzielił odpowiedzi wyjaśniającej, ten błąd: „Jest to skrzyżowanie dwóch wyrażeń. Pierwsze to „bądź co bądź”, a drugie „w każdym razie”. Pokazuje, że jest wszystko jedno, jakkolwiek by było.

- Czytałam ostatnio świetną książkę! Niestety nie pamiętam tytułu.... W każdym razie, na pewno przypomną go sobie później...
- Skleroza w tym wieku nie boli...
  

4.Wziąść.
Nie mów wziąść, bo nie możesz przecież braść! I zapamiętaj sobie to raz na zawsze.
                    
- Proszę wziąć swój paragon! - powiedziała ekspedientka.
- Dobrze, że mi pani przypomniała.


5.Pisze.
Mogę powiedzieć, że JA coś piszę, ale niestety nie sprawdza się to w momencie, kiedy chce spytać co tam pisze, bo coś jest napisane. Tekst sam się nie pisze, dlatego nie możemy tak powiedzieć.

- Proszę mi powiedzieć, co tam jest napisane? - spytał.
- „Poezja to piękna sprawa”- odparła.


6. Poprostu.
Podobnie jak w przypadku „naprawdę” i „na pewno” - słowo „po prostu” zawsze piszemy osobno. Po prostu musisz to poczuć!

Po prostu spróbuj o tym zapomnieć, dobrze?
- Postaram się...


7. Z kąd.
Równie często popełniany błąd co reszta.

Skąd ten pomysł u ciebie, dziecko?
- Przepraszam, mamo... 


8. Orginalnie
Wiele osób zapomina, że w słowie „orginalnie” występuje jeszcze jedna litera po r, mianowicie jest to igrek, zatem piszemy „oryginalnie”. W wymowie słowa „oryginalnie” igrek jest nieme, stąd może wziąć się ten błąd.

- Masz oryginalną bluzę?
- Z Adidasa, ale nie podoba mi się.


9. W cudzysłowiu.
W tym przypadku zawsze przychodzi mi na myśl jeden tekst, który przeczytałam kiedyś w internecie. 
- „Mówi się w cudzysłowiu czy w cudzysłowie?”
- „A mówi się w dupie, czy w dupiu?”
Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie :)

A teraz ostatni punkt w dzisiejszym poście.


10. Poszłem.
Poszłem”, a nie „poszedłem” bo miałem bliżej. 
Mniej więcej jakoś tak to leciało. Niestety, facet, który mówi „poszłem” zamiast „poszedłem” to chyba nie facet. I nie usprawiedliwi to żadne, głupie wytłumaczenie, bo poprawnie mówi się „poszedłem”. 

Poszedłem do babci po szkole, dlatego nie odebrałem telefonu. 
- Rozumiem.


Niedługo postaram się dodać kolejną listę najczęściej popełnianych błędów językowych na co dzień. Mam nadzieję, że w ten sposób jakoś pomogłam :) 


A jaka jest wasza lista najczęściej popełnianych błędów? Macie jakieś? Które najbardziej Was denerwują?
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger