Szczypta motywacji na dzisiaj - bo bez motywacji nie ma pracy!

Szczypta motywacji na dzisiaj - bo bez motywacji nie ma pracy!, Poradniki pisarskie, Marzenie Literackie

Dzisiaj trochę o motywacji - czyli jednym z najważniejszych aspektów w karierze pisarskiej, bez której tak naprawdę nie da się cokolwiek osiągnąć. 

W życiu każdego pisarza przychodzi taki moment, w którym zwyczajnie brakuje sił do dalszego działania. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych wręcz demotywujących i prowokujących do tego, aby w trybie natychmiastowym odłożyć swoje pasje na bok. W kolejnej notce postaram się przedstawić te czynniki, jednak w dzisiejszym poście mam zamiar wręcz zasypać was dawką ogromnej porcji motywacji, której... hm... ostatnio samej mi brakuje. 
Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądały początki wielkich, cenionych twórców literackich, którzy właśnie mieli zamiar urzeczywistnić swoje marzenia? No właśnie, jak to wyglądało? 
Zapewne bardzo kolorowo, bo przecież mieli ogromny talent literacki, który został zauważony niemalże od razu, a po pierwszej, debiutanckiej książce zyskali ogromną sławę i osiągnęli sukces.

No jak się okazuję, niekoniecznie.1. Zacznijmy może najpierw od naszego kochanego Stephena Kinga, którego pierwsze próby literackie zaczęły się już kiedy miał zaledwie 11 lat. King pisał opowiadania jeszcze wtedy na maszynie do pisania, którą dostał na gwiazdkę od rodziców. Swoje pierwsze opowiadania wysyłał do wydawnictw - od których nie dostawał żadnych odpowiedzi, jednak to nie zniechęciło mistrza horroru do spełnienia swoich marzeń. Po wielokrotnie nieudanych próbach rozsyłania powiastek do druku, Stephen King postanowił napisać swoją pierwszą książkę: choć była to zwykła, amatorska działalność, którą podjął na własną rękę. King sam drukował i sprzedawał swoje książki w nakładach w niespełna czterdziestu sztukach, które później sprzedawał w niskiej cenie. Jak się później okazało działalność ta była nielegalna, dlatego też został zmuszony do jej zaprzestania. Tak naprawdę do Kinga los uśmiechnął się dopiero kilka lat później, gdy skupił się nad pisaniem - początkowo tylko opowieści - pt. Carrie , która po raz pierwszy znalazła odpowiedniego wydawcę. Książka odniosła tak duży sukces, że King mógł porzucić swoją dotychczasową pracę nauczyciela, skupiając się tylko i wyłącznie na pisaniu. Kolejno na półkach pojawiały się takie opowieści jak: LśnienieCujoTo, czy najnowsza do tej pory książka: Znalezione nie kradzione. Książki Kinga doczekały się także ekranizacji. Dziś, Stephen King jest jednym z najlepiej zarabiających pisarzy na świecie.
2. Drugim przykładem na liście jest wspaniała pisarka Alex Kava, autorka bestsellerów z gatunku thrillerów psychologicznych, której książki sprzedały się już Polsce. Kava od dziecka marzyła, żeby zostać pisarką. Jak twierdzi sama autorka, rodzice nie bardzo wspierali jej młodzieńcze poczynania kierujące ją na drogę do marzeń. Samo czytanie książek odbierali jako... coś dziwnego i niezrozumiałego. Swoje pierwsze próby literackie Alex pokazywała tylko i wyłącznie młodszemu bratu. Kava trzymała swoje powieści głęboko w szufladzie, w obawie przed ich urzeczywistnieniem. Dopiero kilka lat później Alex rzuciła posadę dyrektorki, żeby oddać się swojej pasji. Już pierwsza powieść autorki: Dotyk Zła zagwarantowała jej sukces na rynku literackim, żeby kila lat później ukazać się w Polsce. Kolejne książki takie jak: Zło konieczneCzarny Piątek, czy też Granice szaleństwa pozwoliły jej na zakwalifikowanie się na listę cenionych bestsellerów w Ameryce. Dziś ma na swoim koncie 17 powieści.

3. Trzecim przykładem może być J.K. Rowling i popularna seria Harrego Pottera, która została podobno odrzucona aż kilkanaście razy. Wydawnictwo tłumaczyło się tym, że książka na pewno się nie sprzeda, a samej Rowling zarzucano brak talentu pisarskiego, sugerując autorce, żeby dała sobie święty spokój. Jednak Rowling nie dała za wygraną i bardzo dobrze, ponieważ nakład z udziałem Harrego sprzedaje się w oszałamiającej liczbie egzemplarzy. Dziś wszystkie serie doczekały się ekranizacji, a książka jestem jedną z niewielu najbardziej popularnych książek na świecie.
4. Czwartą pozycję zajmuje Dan Brown, z Kodem Leonarda Da Vinci, który początkowo musiał prosić się o uwagę wydawnictwa. Dziś, to wydawnictwo bije się o jego względy, ponieważ jego książki sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Brown usłyszał argument, że wydawnictwo nie wyda jego książki, ponieważ jest źle napisania. Dopiero konkurencja pozwoliła Brownowi na sukces, dzięki któremu jego poprzednie książki zaczęły znikać z półek.


5. Ostatnim przykładem jest Agatha Christie, która wydawnictwa szukała aż cztery lata. Obecnie jej książki sprzedają się w nakładzie miliarda. Dzisiaj także można znaleźć kryminały autorki na półkach sklepowych, które cieszą się szerokim uznaniem.
Jaki z tego wniosek? 
Żeby być pisarzem trzeba wytrwale do tego dążyć, bo szczęście niewiele ci pomoże. Nie wystarczy napisać książkę, trzeba jeszcze uparcie dążyć do jej opublikowania. To nie takie łatwe, ale przecież trzeba realizować swoje marzenia, bo jak chcemy osiągnąć sukces, nie robiąc nic? Kto wie, może niedługo i Ty posłużysz za przykład dla młodszych pokoleń, którzy będą chcieli wydać książkę. Znacie jeszcze jakieś przykłady?
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger