Poradnik: Kim tak naprawdę musi być pisarz?

Poradnik: Kim tak naprawdę musi być pisarz?, Strefa pisarska, Marzenie Literackie

Możesz stać na rozdrożu rozważań o potencjalnie nadciągającej karierze, możesz dopiero co tkać pierwsze kroki z trudu, jaki się z nią wiąże. Możesz mieć pokonane ładne paręnaście kilometrów wyboistych przeciwności tworzenia, możesz właśnie próbować chwytać światełko symbolizujące koniec i równoczesną chwilę do szukania wydawnictwa. Różni ludzie miewają różne staże w tym, co robią, ale czy mimo tego zastanawiałeś się, jaki komplet cech musi posiadać pisarz, aby mógł ten staż nabyć? O tym, że zajmuje się on zawodowo pisaniem wie każdy, ale nie każdy wie, że aby mógł w ogóle zajmować się tą profesją, musi wcielać się w różne role, z którymi czasem sam nie jest do końca zaznajomiony, robiąc coś instynktownie. Albo może w małym stopniu, bo nigdy nie przyszło mu to do głowy. Dzisiaj nadszedł czas na uzupełnienie tej samoświadomości. Swoją drogą, to niesamowite, że na złożoność tego zawodu składa się aż tyle innych, co potwierdza tylko założenie, że bycie pisarzem oznacza bycie kimś wyjątkowym. W tym artykule powiemy sobie o każdym z nich. Mam nadzieję, że pomoże on uświadomić nieprzeciętność kryjącą się w Twoim pisarskim usposobieniu. 


Psycholog.
Ta osoba, której możesz, brzydko mówiąc, „wygadać się” w potrzebie, to właśnie on, psycholog. Ty z kolei, jeśli chcesz opowiedzieć autentyczną historię człowieka dzielącego się nią z Tobą, musisz podzielać jego cechy. Empatia, umiejętność słuchania i rozumienia to typowe cechy idące z tym w parze. Sprawdzają się one w szczególności przy pisaniu książek dokumentalnych bądź biografii. Oprócz tego, podobnie jak psycholog, musisz wzbudzać zaufanie i dysponować dobrze rozwiniętym zmysłem nawiązywania relacji z ludźmi, abyś dostał od nich to, czego potrzebujesz. 


Redaktor.
Oczywiście, to bardzo ważna cecha u pisarza, jednak nie jest ona niezbędna. Najlepiej jeśli pisarz ma bogate pojęcie o języku ojczystym i dysponuje dość dużym pojęciem o tym, gdzie mógł popełnić ewentualny błąd (jeśli jest odwrotnie, kiepsko nazywać go dobrym pisarzem), ale istnieją takie grzechy, które wybaczyć można, jeśli nie redaguje się tekstów tak często jak robi to specjalista. Pamiętaj, im więcej wiesz o języku, w którym piszesz, tym wyższy poziom trzymasz.

Poeta.
Żeby napisać dobrą książkę, potrzebna Ci będzie dusza artystyczna, która pozwoli rozkwitać Twojej literaturze. Miło, kiedy czytasz książkę bogatą w inspirujące cytaty i metafory, niekoniecznie nasączonymi zimnymi opisami miejsca i sytuacji. Musisz to poczuć. Poczuć litery, słowa, pisanie i zanurzyć się w zdarzeniach, jakie przyjdzie Ci przelewać na papier. Tutaj wracamy niejako do punktu pierwszego. Wrażliwość i empatia to główne elementy poezji, ale to nie znaczy, że nie będzie sprawdzać się świetnie też w innych gatunkach.

Logistyk.
Tak, dobrze przeczytałeś, logistyk. Dlaczego? Chociażby z tego względu, że aby stworzyć coś niesamowitego, potrzebujesz dokładnego rozbudowania fabuły, dokładnego zaplanowania wydarzeń, historii, wykreowania bohaterów i nadania im takich ról, aby fragment po fragmencie doprowadziły czytelnika do tego, co przygotowałeś dla niego w finale. Planowanie historii to nie jest taka prosta sprawa, zwłaszcza kiedy chcesz napisać coś z wyższej półki, co będzie nieco bardziej skomplikowane, niż można powszechnie znaleźć. 


Dziennikarz.
Do pisania książki przydać może się także umiejętność wyciągania nowych informacji. Ściślej ujmując, bycie na bieżąco także może się przydać w sytuacji, kiedy chcesz napisać bestseller adekwatny do pożądanej tematyki na rynku książki. Taka ciekawska cecha charakteru może okazać się być na wagę złota, zwłaszcza jeśli przymierzamy się do napisania reportażu i chcemy wyszukać do niego mało znanych faktów odnoszących się na przykład do miejsca lub sytuacji, jaką będziemy opisywać. 

Kreator. 
Czyli inicjator powstawania odrębnych światów, ktoś, kto potrafi nadać odpowiedniej charakteryzacji bohaterom i miejscom, w którym przyjdzie im żyć. Dobry kreator to taki, który za każdym razem może poszczycić się nowym pomysłem bez ciągłego kopiowania poprzednich. Pisarz też musi wcielić się w jego rolę. 

Marketingowiec. 
Wiadomo, że przy wydawaniu książki przez wydawnictwo planowana jest też kampania mająca na celu jej wypromowanie (w zależności od podpisanej umowy), ale chodzi mi tutaj raczej o umiejętność sprzedania swojej twórczości i trafienia z nią do jak najszerszego grona odbiorców, zanim któreś z nich zdecyduje się na współpracę z Tobą. To samo zresztą tyczy się sytuacji po publikacji, gdy musisz przekonać do siebie czytelników. Bez tego nie ma ani sprzedaży, ani zarobku. 


Podróżnik.
W mniejszym bądź mniejszym tego słowa znaczeniu, zwłaszcza jeśli ruszasz w trasy na spotkania autorskie z fanami lub na wszelkiej maści targi książki. Jeździsz tak po kraju/świecie, udzielasz się medialnie, a potem wracasz do domu, żeby dalej tworzyć w swoich czterech ścianach. To idzie w parze z byciem osobą publiczną. Takie dwa w jednym.

Warto dodać, że lista ta będzie jak kameleon dostosowywać swoje barwy do gatunku literackiego, jakiego się podejmiemy. Wiadomym pozostaje też to, że bycie pisarzem nie ogranicza się jedynie do pisania, co udowadnia skompletowanie w zestawieniu aż ośmiu różnych zawodów! Spodziewałbyś się? 


Jak myślisz, zabrakło tu któregoś z nich? 

Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger