Poradnik: Kim tak naprawdę musi być pisarz?

Poradnik: Kim tak naprawdę musi być pisarz?, Poradnik pisarski, Marzenie Literackie

Potrafisz odpowiedzieć?
Pisarz to przede wszystkim osoba kochająca pisanie, która wytrwale dąży do tego, aby skończyć swoje ukochane dzieło w postaci książki. Oczywistą oczywistością jest zatem, że pisarz to osoba, która po prostu pisze dzieła. Skąd zatem pytanie o to, kim tak naprawdę musi on być? Otóż okazuje się, że aby zostać pisarzem, nie wystarczy jedynie pisać to, co nam ślina na język przyniesie. W zawód pisarza wchodzi kilka innych zawodów, które muszą doskonale współistnieć ze sobą i harmonizować się w kompletną całość.Psycholog.
Przede wszystkim, jeśli chcesz zostać pisarzem, musisz mieć w sobie ogromną dawkę empatycznego siebie, aby słuchać i rozumieć ludzi, którzy chcą przekazać ci coś konkretnego od siebie. Co mam tutaj na myśli? Jeśli piszesz książkę dokumentalną bądź biografię, musisz mieć bardzo dobrze rozwinięty zmysł nawiązywania relacji z ludźmi, o których piszesz historię. Dodatkowo w grę wchodzi fakt, że często prawdziwe historie ludzkie mogą być doskonałym zastrzykiem inspiracji dla ciebie do dalszego kreowania fabuły. Pomyśl, czy warto nawiązywać takie relacje.


Redaktor.
Oczywiście to bardzo ważna cecha u pisarza, jednak nie jest ona niezbędna. Najlepiej jeśli pisarz ma bogate pojęcie o języku ojczystym i wie, gdzie zrobił błąd w postaci diabolicznych przecinków, czy poprawnego szyku zdania, jednak wiadomo, że przeciętne oko ludzkie nie jest w stanie wyłapać wszystkiego. Pamiętaj, im więcej wiesz o języku, w którym piszesz, tym lepiej dla ciebie.


Poeta.
Żeby napisać dobrą książkę, potrzebna ci będzie dusza artystyczna, która pozwoli rozkwitać twojej literaturze. Miło, kiedy czytasz książkę bogatą w ciekawe cytaty i metafory, niekoniecznie nasączoną zimnymi opisami miejsca i sytuacji. Musisz to poczuć. Poczuć litery, słowa, pisanie i zanurzyć się w zdarzeniach, jakie przyjdzie ci przelewać na papier. Tutaj wracamy niejako do punktu pierwszego. Wrażliwość i empatia to główne elementy poezji, ale to nie znaczy, że nie będzie sprawdzać się świetnie też w innych gatunkach.


Logistyk.
Tak, dobrze przeczytałeś, logistyk. Dlaczego? Chociażby z tego względu, że aby stworzyć coś niesamowitego, potrzebujesz dokładnego rozbudowania fabuły, dokładnego zaplanowania wydarzeń, historii, wykreowania bohaterów i nadaniu im takich ról, aby fragment po fragmencie doprowadziły czytelnika do tego, co chciałeś im pokazać w finale. Planowanie to nie jest taka prosta sprawa, a zwłaszcza, kiedy chcesz napisać coś z wyższej półki, nieco bardziej ambitnego.


Dziennikarz.
Do pisania książki przydać może się także umiejętność wyciągania nowych informacji. Ściślej ujmując  bycie na bieżąco także może się przydać w sytuacji, kiedy chcesz napisać bestseller adekwatny do pożądanej tematyki na rynku książki. Taka ciekawska cecha charakteru może okazać się być na wagę złota, zwłaszcza jeśli przymierzamy się do napisania reportażu lub chcemy wyszukać niezbędnych faktów odnoszących się na przykład do miejsca, jakie będziemy opisywać w powieści.


Jak widać, bycie pisarzem nie ogranicza się jedynie do tworzenia rozdziałów w kolejnej książce. W rzeczywistości to bardzo ciężka praca, na którą składa się... aż pięć innych zawodów! A ty jak myślisz, czy zabrakło tu któregoś z nich? 
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger