Poradnik: Kim tak naprawdę musi być pisarz?

Poradnik: Kim tak naprawdę musi być pisarz?

Potrafisz odpowiedzieć?

Pisarz to przede wszystkim osoba kochająca pisanie, która wytrwale dąży do tego, aby skończyć swoje ukochane dzieło w postaci książki. Oczywistą oczywistością jest zatem, że pisarz to osoba, która zwyczajnie pisze książki. Skąd więc zatem pytanie o to, kim tak naprawdę musi on być? Otóż okazuje się, że aby zostać pisarzem nie wystarczy jedynie pisać to co nam ślina na język przyniesie.
W zawód pisarza wchodzi kilka innych zawodów, które muszą doskonale współistnieć ze sobą i harmonizować się w kompletną całość.Psycholog.
Przede wszystkim jeśli chcesz zostać pisarzem, musisz mieć w sobie ogromną dawkę empatycznego siebie, aby słuchać i rozumieć ludzi, którzy chcą przekazać Ci coś konkretnego od siebie. Co mam tutaj na myśli? Jeśli piszesz książkę dokumentalną bądź biografię musisz mieć bardzo dobrze rozwinięty zmysł nawiązywania relacji z ludźmi, o których piszesz historię. Dodatkowo w grę wchodzi fakt, że często prawdziwe historie ludzkie mogą być doskonałym zastrzykiem inspiracji dla Ciebie do dalszego kreowania fabuły. Pomyśl, czy warto nawiązywać takie relacje.


Redaktor.
Oczywiście to bardzo ważna cecha u pisarza, jednak nie jest ona niezbędna. Najlepiej jeśli pisarz ma bogate pojęcie o języku ojczystym i wie, gdzie zrobił błąd w postaci diabolicznych przecinków czy poprawnego szyku zdania, jednak wiadomo, że przeciętne oko ludzkie nie jest w stanie wyłapać wszystkiego. Pamiętaj, im więcej wiesz o języku w którym piszesz, tym lepiej dla Ciebie.


Poeta.
Żeby napisać dobrą książkę, potrzebna Ci będzie dusza artystyczna, która pozwoli rozkwitać Twojej literaturze. Miło, kiedy czytasz książkę bogatą w ciekawe cytaty i metafory, niekoniecznie nasączonej zimnymi opisami miejsca i sytuacji. Musisz to poczuć, poczuć pisanie i wyczuć sytuację, co niejako sprowadza się do punktu pierwszego i empatycznym podejściu do świata zewnętrznego.


Logistyk.
Tak, dobrze przeczytałeś, logistyk. Dlaczego? Chociażby z tego względu, że aby stworzyć coś niesamowitego potrzebujesz dokładnego rozbudowania fabuły, dokładnego zaplanowania wydarzeń, historii, wykreowania bohaterów i nadaniu im takich ról, aby fragment po fragmencie doprowadziły czytelnika do tego, co chciałeś im pokazać w finale. Planowanie to nie jest taka prosta sprawa, a zwłaszcza kiedy chcesz napisać coś z wyższej półki nieco bardziej ambitnego.


Dziennikarz.
Do pisania książki przydać może się także umiejętność wyciągania nowych informacji. Ściślej ujmując - bycie na bieżąco także może się przydać w sytuacji, kiedy chcesz napisać bestseller adekwatny do pożądanej tematyki na rynku książki.


Jak widać bycie pisarzem nie ogranicza się jedynie do tworzenia rozdziałów w kolejnej książce. W rzeczywistości to bardzo ciężka praca, na którą składa się aż pięć innych zawodów! A Ty jak myślisz, czy zabrakło tu któregoś z nich? 
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger