TOP 10: najlepsze lektury szkolne

TOP 10: najlepsze lektury szkolne, Topki, Marzenie Literackie

Choć każdy z nas miał do nich indywidualne podejście i niekoniecznie kojarzyły mu się one z czymś pozytywnym, lekturę przeczytać musiał: nawet jeśli nie całą, to chociaż streszczenie, a ponieważ lektur było tak wiele, wśród nich znalazło się też sporo takich, które wywarły na nas ogromne wrażenie.
Postanowiłam przygotować dla was listę TOP 10: najlepsze lektury szkole. Z góry uprzedzam, że wymieniona tutaj lista nie jest moją subiektywną opinią (choć znalazły się tutaj również pozycje, które uwielbiam), ponieważ zasugerowałam się wieloma opiniami osób, z którymi dyskutowałam na ten temat. Jesteście gotowi? Sprawdźcie, czy wasza ulubiona lektura znalazła się na liście. Kolejność pozycji jest zupełnie przypadkowa.
Aleksander Kamiński - Kamienie na Szaniec, Topki, Marzenie Literackie

Kto z nas nie polubił tej cudownej i odważnej paczki chłopców? Kto z nas nie przeżywał zakończenia? Pewnie i znaleźli się też tacy, ale prawda jest taka, że lektur tego typu nie sposób zapomnieć. 
Ferenc Molnár - Chłopcy z Placu Broni, Topki, Marzenie Literackie

Historia równie odważnych chłopców, którzy w poświęceniu bronią swojego miejsca zabaw. Mali bohaterowie, wielkie dramaty.
Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa, Topki, Marzenie Literackie

Dzik jest dziki, dzik jest zły...  kto z nas nie zna tej kultowej piosenki? Tak. To Akademia Pana Kleksa oraz przygody małego Adasia Niezgódki. Kolekcjonowanie piegów? Nauka tworzenia ładnych kleksów? Ot, cała kwintesencja powieści. 
Roman Pisarski - O psie, który jeździł koleją, Topki, Marzenie Literackie

Książka, przy której każdy z nas wylewał morze łez tuż u jej schyłku. Kto nie przeżył tej smutnej i pięknej historii o Lampo?
Éric-Emmanuel Schmitt - Oskar i Pani Róża, Topki, Marzenie Literackie

Równie piękna i smutna historia o chłopcu, który umiera na białaczkę. Pełna refleksji i życiowego przesłania.
Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza, Topki, Marzenie Literackie

Wszyscy znają historię o dziewczynce z ognistymi włosami, która goni za marzeniami pomimo trudnego dzieciństwa. Ciekawa i pouczająca lektura. 
Antoine de Saint-Exupéry - Mały Książę, Topki, Marzenie Literackie
Perypetie Małego Księcia i jego ukochanej Róży. Poszukiwania sensu znaczenia słowa „miłość”. Od zawsze ceniona lektura na całym świecie.
Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara, Topki, Marzenie Literackie
Krwawe zabójstwo bogatej lichwiarki, które sprawia, że bohater główny przechodzi niewyobrażalną karę wewnętrzną, zanim poddaje się tej cielesnej. Opowieść, która z niewiadomych przyczyn sprawia, że po części każdy z nas integruje się z nią na swój sposób.
Bolesław Prus - Lalka, Topki, Marzenie Literackie
Komu nie są znane losy Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej? Kto nie współczuł Stachowi? Kto nie mógł znieść zakończenia? Ręka w górę.
Bolesław Prus - Kamizelka, Topki, Marzenie Literackie

Historia przepięknej miłości przeciętnego małżeństwa i kamizelka, która stała się symbolem tego uczucia. Życiowa, smutna i na długo wbijająca się w pamięć.A wy, którą z nich lubicie najbardziej? A może któregoś tytułu tutaj zabrakło? 
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger