Harlan Coben - Nieznajomy | Nieznajomy = nieprzyjaciel. Ile prawdy skrywa w sobie ten truizm?

Harlan Coben - Nieznajomy, Recenzja, Marzenie Literackie

O tym, że nieznajomym ufać nie wolno wiemy już od małolata. Dorośli uparcie powtarzali to niczym złotą myśl albo traktowali zasadę jak swoją osobistą mantrę, której złamać nie można: obcy jest obcym, a skoro tak było, to kategorycznie musisz wystrzegać się go jak ognia, ponieważ on zwiastuje niebezpieczeństwo. Czy takie obawy były i są słuszne?
Bohaterowie najnowszej książki Harlana Cobena już się tego dowiedzieli...


Na solidnym kłamstwie można zbudować całkiem udane życie, ale jeśli tajemnica wyjdzie na jaw, w mgnieniu oka można stracić wszystko...”.
Nieznajomy pojawia się znikąd. A wiadomości, z którymi przychodzi, zmieniają wszystko.
Adam Price ma wiele do stracenia: piękną żonę, dwóch synów i wszystko, co się wiąże ze spełnieniem Amerykańskiego Snu. Spotkanie z Nieznajomym wywróci je do góry nogami – odkrycie wstrząsającego sekretu dotyczącego jego żony sprawi, że w grze o przetrwanie ważny stanie się każdy ruch, a Adam nie będzie wiedział, komu może ufać.
Tymczasem Nieznajomy zdradza innym kolejne tajemnice…

Tuż po premierze Nieznajomego pierwsze egzemplarze książki zaczęły lądować do rąk zaciekawionych czytelników. 
Lektura szybko ruszyła w świat  z dnia na dzień coraz więcej osób skłaniało się pewnie po jej kupno. Niedługo później pojawiały się pierwsze opinie, a wraz z nimi nastroje po przeczytanej książce. Jedni twierdzą, że się zawiedli, drudzy, że są zachwyceni. A co ja o niej sądzę? Popieram i jednych i drugich, ale z dużo większą skłonnością ku lepszemu. 
Zacznijmy od tego, że Coben jest w formie: jego książki nie przestają intrygować, mistrzowsko skonstruowane zagadki to wizytówka rozpoznawcza pisarza, który każe czytelnikowi poddać się narastającemu napięciu, a premiery kolejnych, nowych pozycji nie odbiegają od siebie za bardzo czasowo.
Tutaj również tego nie zabrakło. Historia wciąga, intryguje, a w punkcie kulminacyjnym mocno szokuje  co oczywiście jest wielkim plusem. 
Spodobała mi się koncepcja napisania historii o nieznajomym, który zdradza innym jego sekrety. Zapowiadało się obiecująco i tak też było do pewnego momentu, ale o tym za chwilę. 
Książkę czyta się szybko: fabuła zawiera sporo dialogów, a do tego styl Cobena jest lekki i niezbyt przesadzony. 
No i te cytaty. Po prostu majstersztyk. Mnóstwo pięknych, życiowych i mądrych cytatów, które wzbogacają historię. Co rusz zapisywałam sobie gdzieś z boku te najlepsze. Sęk w tym, że takich było multum. No i weź wybierz najlepsze spośród tylu. 
Co było nie tak? Koniec. Nigdy wcześniej nie miałam takiej sytuacji w przypadku czytania książek Cobena, ta jest dla mnie całkowicie nowa, ale po prostu w pewnym momencie tak się zgubiłam, że nie zrozumiałam dokładnie niektórych wątków i jego zakończeń. Przynajmniej spokojnie będę mogła przeczytać Nieznajomego jeszcze raz i przeanalizować powtórnie te wątki, które z jakiś względów mi umknęły. 😊

Dla kogoś, kto uwielbia manipulacje i intrygi, kto dawno nie czytał tego typu książek, dla fanów Cobena.
+ Mistrzowska intryga;
+ Wartka akcja
+ Piękne i życiowe cytaty.

- Niedopracowane zakończenie;
- Momentami lekki chaos.
Z pewnością jest to dobra książka Cobena, ale nie najlepsza. Oczekiwałam czegoś więcej. 
Wszyscy pragniemy zachować nasze wspomnienia, czyż nie? Ale czasami te wspomnienia nas paraliżują. Zmuszają do życia przeszłością, zamiast skupiania się na teraźniejszości”.

Dzisiaj ponownie przypomniał sobie tę oczywistą prawdę: świata nic a nic nie obchodzi nasz los ani nasze problemy. To nigdy do nikogo nie dociera, prawda?”.

Czasami wściekamy się na kogoś, kto zajdzie nam drogę w korku ulicznym, zbyt długo zamawia kawę w Starbucksie albo reaguje niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, a przecież nie mamy pojęcia, co kryje się w jego wnętrzu. Możliwe, że ta osoba zmaga się z jakąś naprawdę gównianą sytuacją. Jej życie mogło się rozpaść na kawałki. Dotknęła ją jakaś niewyobrażalna tragedia, a pośród tego chaosu jej zdrowie psychiczne wisi na włosku. Jednak nas to nie obchodzi. Niczego nie widzimy. Tylko idziemy naprzód”.Harlan Coben, Nieznajomy, Recenzja, Marzenie Literackie

Harlan Coben, Nieznajomy, Recenzja, Marzenie LiterackieOgólna liczba stron: 416
Gatunek literacki: thriller
Tytuł oryginału: The Stranger 
Wydawnictwo: Albatros
Cena okładkowa: 34,90
Data wydania: 03.06.2018
Ocena książki: 6,0/10,0 
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger