Alex Kava - W ułamku sekundy | Ułamek sekundy odkryje szkarłatne oblicze każdej osobowości...

Alex Kava - W ułamku sekundy, Recenzja, Marzenie Literackie

Ułamek sekundy  zaledwie tyle potrzebne jest, aby wydobyć prawdziwe oblicze z głębi samego siebie. Ktoś na ulicy nagle traci przytomność. Pomagasz potrzebującemu, czy odchodzisz, jak gdyby nic się nie stało? W sklepie ekspedientka wydaje ci za dużo pieniędzy. Upominasz kobietę, że popełniła błąd, czy może wychodzisz z większą sumą pieniędzy? I wreszcie to: dopadasz w swoje ręce kogoś, kogo nienawidzisz z całego serca od długich lat. Gdybyś miał możliwość morderstwa tej osoby bez jakichkolwiek konsekwencji, to czy dopuściłbyś się zbrodni bez mrugnięcia okiem? 
Odpowiedź na te pytania zna twój instynkt, który z łatwością pokaże, jakim człowiekiem naprawdę jesteś. Bo kiedy nie mamy czasu na podjęcie decyzji, intuicja przoduje, a intuicji nigdy nie da się oszukać... 


Na własny użytek nazwali go Kolekcjonerem...”. 
Na własny użytek nazwali go Kolekcjonerem. Miał bowiem zwyczaj kolekcjonować swoje ofiary, zanim pozbywał się ich w niewyobrażalnie okrutny sposób. Agentka specjalna Maggie O’Dell przez dwa lata śledzi każdy jego krok, a on bawi się z nią w kotka i myszkę. Schwytany, Albert Stucky ucieka z więzienia i rozpoczyna grę, wciągając Maggie w kolejną rundę.
Maggie znów rozpoczyna polowanie na psychopatę. Próbuje wejść w jego skórę, wyobrazić sobie jego myśli i uczucia, ale on wciąż wyprzedza ją o ułamek sekundy.
Czy schwytanie Alberta Stucky’ego stanie się jej obsesją? Czy przekroczy granicę i każe mu cierpieć tak, jak cierpiały jego ofiary? Czu uda mu się obudzić najciemniejszą stronę jej natury?
W ułamku sekundy” jest drugą w kolejności książką z cyklu o Maggie O'Dell, wykwalifikowanej i doświadczonej bohaterce pracującej dla FBI. Następne w kolejce są między innymi: Łowca DuszGranice szaleństwa i Zło konieczne. Stare powieści Kavy, mojej ulubionej autorki, mają to do siebie, że nie sposób się na nich zawieść. Cechy powieści, które uniosły autorkę na sam szczyt są prawdziwą ucztą dla każdego fana skomplikowanych portretów psychologicznych sprawców. Cykl z Maggie pozwala czytelnikowi zajrzeć w głąb umysłu psychopaty, myśleć i czuć zupełnie jak on. Do tego każdy z nich łamie dotychczasowe konwenanse  wszystkie powieści z osobna kreślą innego i niepowtarzalnego mordercę słynącego z indywidualnego znaku rozpoznawczego. 
Brutalność i sposób zabijania sprawcy, to bez wątpienia coś, co przekupiło mnie bez reszty. Kava tak naprawdę do samego końca wodzi swojego czytelnika za nos. Nie sposób przewidzieć jest następnego ruchu, jakim podąża psychopata, a już tym bardziej zakończenia, które gwałtownie przyspiesza bicie serca i zapiera dech w piersiach. Akcja ukazana w dziele ani na moment nie pozwala rzucić książki w kąt (coś na zasadzie: „Dobra, czytam ostatni rozdział”)aż tu nagle oprócz ostatniego, czytasz jeszcze kolejne pięć, bo końcowe zdania napędzają taką akcję, iż zdajesz sobie sprawę, że nie prześpisz nocy bez poznania jej finału. Ja miałam tak co chwilę. 
Niewyobrażalnym plusem powieści jest lekkie pióro autorki, które sprawia, że czytelnik w mgnieniu oka pochłania kolejne strony tekstu, łaknąc w dalszym ciągu o wiele więcej. Czytając W ułamku sekundy nie sposób nasycić się tym, co serwuje nam Kava. A najgorsze w tym wszystkim było to, że apetyt rósł w miarę jedzenia. 
Zaglądanie w czeluść obezwładniającego strachu i ujarzmienie jego bezkresności  to coś, co niewątpliwie imponuje mi w Maggie. Silna, ale i jednocześnie wrażliwa natura agentki schowana za fasonem chłodności pozwala Maggie stawać z nimi twarzą w twarz, żeby przezwyciężać własne słabości. Pokonywanie barier samego siebie: najtrudniejsza z przyjętych rzeczy, o której bardzo łatwo przekonać się czytając lekturę. 
Wady dzieła? Liczyłam na trochę inne zakończenie, ale żeby nie spoilerować to napiszę, że miałam cichą nadzieję na to, iż autorka stworzy kolejną okazję do tego, aby drogi bohaterki i sprawcy ponownie się skrzyżowały. Moim zdaniem Kava miałaby tutaj szerokie pole do popisu, którego nie wykorzystała. 
Dla tych, co uwielbiają dobre sylwetki seryjnych morderców, dla fanów krwawych mordów i tych, co chcieliby poczytać coś mocniejszego.
+ Lekkie pióro autorki;
+ Intrygujący profil seryjnego mordercy;
+ Akcja przyspieszająca bicie serca;
+ Mocne akcje.

- Nie w pełni wykorzystany potencjał powieści.
Historia, którą wykreowała autorka miała potencjał, a ten niekoniecznie został dobrze zagospodarowany. Nie zmienia to natomiast faktu, że książka mrozi krew w żyłach i byłaby w stanie spełnić wymagania fanów tego gatunku. 
Ludzie źli robią to, o czym dobrzy tylko myślą”.

Jeśli nie pozwalasz się zbliżyć ludziom, masz pewność, że cię nie skrzywdzą”.
Alex Kava, W ułamku sekundy, Recenzja, Marzenie Literackie


Alex Kava, W ułamku sekundy, Recenzja, Marzenie LiterackieOgólna liczba stron: 528
Gatunek literacki: kryminał/thriller psychologiczny
Tytuł oryginału: Split Second 
Wydawnictwo: HarperCollins
Cena okładkowa: 36,99
Data wydania: 14.06.2013
Ocena książki: 7,7/10,0
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger