19:10

5 książek, które mnie rozczarowały #1

marzenie literackie, książki, cykl

Właśnie ukazała się książka, na którą prawdopodobnie czekałeś pół życia - (książkoholicy dobrze wiedzą, o czym mowa i wcale teraz nie przesadzam) - nadchodzi ten moment: kupujesz wreszcie wymarzoną książkę, zasiadasz, relaksujesz się (ale przed tym jeszcze napawasz się tą chwilą), zaczynasz czytać z zapartym tchem i... w pewnym momencie czujesz, że coś jest nie w porządku. Spotykasz się z falą głębokiego rozczarowania, bo autor zrobił w książce coś, czego nie powinien zrobić. Pytasz - jak on mógł? A ja odpowiadam: czas wylać smutki w nowym cyklu.

Miejsce 5. 
Alex Kava - Fałszywy krok


Jeden fałszywy krok może wszystko zmienić. Melanie Starks żyła dotąd niezgodnie z prawem. Jako samotna matka, wraz z siedemnastoletnim synem Charliem, utrzymywała się z drobnych kradzieży i oszustw. Gdy w końcu wydawało się, że sprawy przybiorą inny obrót? w jej drzwiach pojawia się Jared Barnett. Oskarżony o gwałt i morderstwo właśnie wyszedł z więzienia dzięki sprytnym zabiegom swego obrońcy. Przybywa z opracowanym planem napadu na bank. Teraz potrzebuje tylko pomocy siostry i jej syna. To ma być ich ostatni skok, który zapewni im dostatnie życie. W końcu Melanie godzi się wziąć udział w napadzie. Jednak nic nie idzie zgodnie z ich planem. Napad, zamiast przynieść łup, kończy się krwawą jatką. Giną niewinni ludzie. Pozostaje tylko ucieczka... Zbiegli napastnicy nie mają odwrotu, nic nie może ich powstrzymać. Czy mają coś jeszcze do stracenia, kiedy już raz zabili?


Tak ciężko jest umieszczać na liście książkę autorki, którą się uwielbia, ale to prawda: Fałszywy krok wypada wyjątkowo słabo. Sama historia nie tyle co koniec, bo to o nim głównie jest tutaj mowa. Kava rozkręciła porządną fabułę i wartką akcję, kończąc ją zaledwie kilkoma akapitami. O matko, jak sobie przypomnę ten niedosyt na końcu... To tego typu dzieło, od którego lepiej nie zaczynać przygód z dziełami autorki.
Miejsce 4. 
Katarzyna Grochola - Podanie o miłośćRóżne oblicza miłości w opowiadaniach Katarzyny Grocholi, najpopularniejszej autorki literatury obyczajowej, scenarzystki, a już niebawem także producenta filmowego. Przed drzwiami stał niechlujny chłopak z walkmanem na uszach. Pani Hanna Ma Przesyłka dla Pani Bukiet był olbrzymi. Różnokolorowy. Nazw niektórych kwiatów nie znała. Do wysokiej róży dołączona była koperta. Przepraszam, jeśli Panią uraziłem. Przepraszam, że nie byłem szczery. Nie miałem innego pomysłu, jak przyjść do Pani z podaniem, które by zwróciło Pani uwagę. To we mnie jest strach przed światem, któremu próbuję się opierać. Kiedy dotknęła Pani niechcący mojej ręki, poczułem, jak skorupa, w której się zasklepiłem wiele lat temu pęka. (fragment Podania o miłość) O autorze Katarzyna Grochola a autorka bestsellerów. Urodziła się w 1957 roku w Krotoszynie. Obecnie mieszka pod Warszawą. zanim zajęła się dziennikarstwem, a ostatecznie literaturą, była m.in. salową, korektorką, aktorką, dyrektorem składu celnego, a nawet konsultantką w biurze matrymonialnym. Pracowała też jako specjalista ds. szkoleń w fundacjach demokracji lokalnej oraz jako pomoc cukiernika. Lubi komedie romantyczne a zabawne i mądre, happy endy we własnej twórczości oraz jazz a Milesa Davisa.


Właściwie to wciąż zastanawiam się czego ja właściwie oczekiwałam od fabuły, a co właściwie dostałam. Książkę po prostu przepłynęłam, a dzisiaj nawet nie pamiętam o czym ona była. Gdyby znalazło się w niej coś interesującego, problem by nie istniał. 
Miejsce 3.
Nora Roberts - Poszukiwania Na malowniczej wyspie Orcas u wybrzeży Seatlle, wśród gęstych lasów Fiona Bristow wiedzie niczym niezmącony, idylliczny żywot, prowadząc szkołę dla psów. Jednak pozory mylą. Fiona jest jedyną niedoszłą ofiarą psychopaty, który mordował młode kobiety i grzebał je z czerwonym szalem. Ocalała, ale wciąż próbuje się pozbierać, kiedy w jej życie wkracza Simon, skryty i nieco szorstki w obejściu artysta, właściciel nieułożonego szczeniaka. Nawiązuje się między nimi nić sympatii, ale wtedy budzi się przeszłość. Ktoś chce dokończyć to, co nie udało mu się przed laty. Morderca siedzi w więzieniu, jednak znalazł godnego siebie następcę…Och, jak wielki błąd popełniono kategoryzując zwykłe romansidło do miana thriller/sensacja/kryminał. Oczywiście dałam się na to nabrać, bo skąd mogłam wiedzieć, że Poszukiwania zawierają 445 stron mdłych scen na łamach mieszanki erotyki i romansu, a jedynie 3 z nich są interesujące? (bo wtedy rozpoczyna się ów kryminał). Autorka zraziła mnie do siebie do tego stopnia, że porządnie zastanowię się nad tym, czy kiedykolwiek jeszcze sięgnę po jej dzieła. 

Miejsce 2. 
Artur Górski, Jarosław Sokołowski - Masa o kobietach polskiej mafii

Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?
Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana, czyli prawdziwa kobieta mafii. Niewiarygodna historia pięknej Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Szaleńczo zakochane? Żądne sławy i luksusu? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?
Goryczy ciąg dalszy. 
Skoro o „kobietach polskiej mafii”, to dlaczego nie idzie dowiedzieć się o nich nic istotnego? Nie wiem. Wiem przynajmniej, że już nie sięgnę po żadną część z serii o Masie. 

Miejsce 1.
Andrew O'Hagan - Rozważania psa Mafa i jego przyjaciółki Marilyn MonroeMaf to maltańczyk ze skłonnością do filozofowania, który nosi obrożę po słynnym psie Virginii Woolf. Podarowany Marilyn Monroe przez Franka Sinatrę, towarzyszy w ostatnich latach życia swej coraz bardziej sfrustrowanej pani. Uczestniczy w jej seansach terapeutycznych, w przyjęciach dla filmowców i literatów, w lekcjach gry aktorskiej i wspólnie z nią czyta Listy Freuda…
Zaskakująca powieść, pełna znanych postaci i ich… psów, jest tyleż pomysłową biografią Marilyn, co pełną ciekawych spostrzeżeń panoramą artystycznego i intelektualnego życia Ameryki początku lat 60-tych: kraju, w którym nikt nie jest tym, za kogo się podaje.
Moje największe rozczarowanie w ostatnim czasie. 
Tyle, ile złudnych oczekiwań wkładałam w tę książkę, to chyba jak do tej pory jeszcze w żadnej się nie znalazło. Książka o wszystkim, tylko nie o Marilyn. Zwykła przykrywka marketingowa ze znaną postacią. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zapraszam na recenzję
Co byście dodali jeszcze do listy? Piszcie!
Copyright © 2017 Marzenie Literackie