Tess Gerritsen - Umrzeć po raz drugi | Bo jedna śmierć to zdecydowanie za mało...

Tess Gerritsen - Umrzeć po raz drugi, Recenzja, Marzenie Literackie

Zwierzęce trofea zdobiące ściany domu na bostońskich przedmieściach, stały się świadkami krwawego widowiska... Właściciel, myśliwy i preparator zwierzęcych zwłok, Leon Gott, powieszony za nogi i oprawiony jak zwierzę... Czy obudził drapieżnika groźniejszego niż te, na które dotąd polował? 
Najgroźniejsze drapieżniki polują nocą”.
Gdy detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i Maura Isles, lekarz sądowa, zostają wezwane na miejsce zbrodni, odkrywają morderstwo godne okrutnej bestii, o czym świadczą nie tylko ślady pazurów na ciele ofiary.
Tylko najbardziej wyrafinowany zbrodniarz mógłby pozostawić ciało doświadczonego myśliwego i wykwalifikowanego preparatora zwierzęcych zwłok, oprawione tak, jak trofea zdobiące ściany jego domu.
Czyżby Gott nieświadomie obudził drapieżnika bardziej niebezpiecznego niż te, na które kiedykolwiek polował?
Maura obawia się, że nie jest to pierwsza zbrodnia tego sprawcy, i na pewno nie ostatnia. Ostatnie zabójstwo wydaje się łączyć z serią niewyjaśnionych śmierci na obszarach dzikiej przyrody w całym kraju, a trop prowadzi poszukiwania do odległego zakątka Afryki.
Sześć lat temu, grupa turystów na safari padła ofiarą zabójcy, który okazał się być jednym z nich. Uwięzieni w buszu rozpaczliwie liczyli na nadejście pomocy, zanim rozszarpią ich dzikie zwierzęta bądź zwyciężą ukryte w nich zwierzęce instynkty. Teraz morderca wybrał Boston na miejsce swoich łowów. Rizzoli i Maura muszą wywabić go z cienia i schwytać.
Detektyw Jane Rizzoli i patolog Maura Isles powracają — i zrobią wszystko by odnaleźć zabójcę. Najnowszy thriller z bestsellerowej serii Rizzoli & Isles.
Taksydermista. 
Jeśli znasz to słowo, teraz nadeszła okazja, aby poznać je jeszcze lepiej.
Jeśli jest Ci ono obce, masz właśnie szansę bardzo dokładnie poznać jego znaczenie. 
Morderstwa w książce Tess Gerritsen odcisną trwałe piętno w umyśle pod powyższym kryptonimem. Będziesz wiedzieć, że taksydermista to oprawiacz martwych zwierząt, który wypycha ich wnętrze. Tak łatwo o tym nie zapomnisz.
Taksydermista. 
Umrzeć po raz drugi to książka, którą czytałam zaledwie 3 dni. Tak bardzo mnie wciągnęła. 
Ale od początku. 
Dobrze jest wrócić po długiej przerwie do książek autorki, które się ceni i uwielbia. Po tych wszystkich egzemplarzach recenzenckich, jakie przewijają się ostatnio w mojej biblioteczce nadszedł moment, gdzie z utęsknieniem wracam do sprawdzonych autorów, żeby tym samym napawać się ich nietuzinkową twórczością. Teraz przyszedł czas na Tess. Umrzeć po raz drugi okazało się być strzałem w dziesiątkę. 
Zacznę od tego, że Umrzeć po raz drugi nieco różni się od poprzednich tomów, z jakimi miałam styczność. Do tej pory w dziełach autorki można było natknąć się na motywy seryjnych morderców, z akcją umiejscowioną pośród mrocznych scenerii amerykańskich przedmieść, lecz w tym przypadku pisarka postanowiła dość mocno zmienić obrany kierunek, przenosząc bez skrupułów serce akcji w sam środek dzikiej i nieposkromionej Afryki. Mimo że taki krok w zupełności nie pasuje mi do Gerritsen, nie sposób się rozczarować. Krwiożercze pantery, niebezpieczne lwy, wygłodniałe hieny i tajemnicza zbrodnia, ślady prowadzące donikąd. Jak potoczy się akcja w egzotycznej dziczy, odciętej od świata całkowitego? Pisarka (jak to ma w zwyczaju) przez całą historię wodzi czytelnika za nos, żeby w finale wyłożyć karty na stół. Czy całokształt fabuły jest wart uwagi? Myślę, że tak. Mimo że co niektórym tego typu wizja może wydać się mało interesująca. 
Nigdy nie utożsamiłabym tytułu Umrzeć po raz drugi” z tym, co ukazała autorka, ale to dobrze. Sam pomysł na tego typu nazwę już staje się ciekawy. 
Rizzoli i Isles to dwie skrajności uzupełniające się wzajemnie niczym yun i young. Rizzoli  twarda i bezczelna pani policjant z niewyparzoną gadką oraz Isles zamknięta w sobie patolożka, unikająca kontaktów z ludźmi. Co ich łączy? Wspólna przyjaźń i świat makabrycznych zbrodni. 
Nie sposób ich nie polubić, a już tym bardziej być obojętnym na ich relację, kiedy mamy z nią do czynienia przez długą serię o kobiecym duecie. Nie pamiętam nawet, ile było części. Bardzo dużo. W każdym razie super jest śledzić ich dalsze losy w następnych tomach.
Zaskakująca jest natomiast skrupulatność, z jaką autorka opisuje przebieg morderstw i procesu autopsji. Istna gratka dla miłośników anatomii, pragnących łaknąć wiedzę  z zakresu medycyny. Tess osiągnęła w tym przypadku bardzo wysoki poziom. Jako jedna z niewielu autorów szczegółowo zapoznaje czytelnika z morderstwem z perspektywy biologicznej i w prosty sposób ciekawi nim odbiorcę. Trudno się dziwić, kiedy z zawodu pisarka jest lekarzem.

Dla miłośników kryminałów, którzy lubią zachwycać się dzikością natury w tle.
+ Tajemniczy tytuł;
+ Lekki i płynny styl autorki;
+ Napięcie aż do ostatnich stron;
+ Dokładny opis autopsji od strony medycznej.

- Nie do końca trafiony motyw dzikości.
Przyznam szczerze, że gdyby nie duże umiejętności pisarskie autorki, to zapewne sama koncepcja dzikich zwierząt w roli morderców nie przemówiłaby do mnie. Po prostu już tak mam, że w kryminałach uwielbiam seryjnych morderców, nieschematyczne miejsca zbrodni i mrok, a tutaj było zupełnie inaczej. To dowodzi, że pisarz jest jak czarodziej  bo jeśli jest w stanie przemówić nawet nieciekawą historią do czytelnika, to zdziała cuda i odwrotnie. Brawa dla Tess. Miło czytało się egzemplarz z autografem pisarki, który nieśmiało udało się zdobyć.

Życie nie jest matematycznym równaniem z jedną tylko prawidłową odpowiedzią”.

„- Detektyw Rizzoli, tak? Interesuje się pani bronią?
- Kiedy jest mi potrzebna.
- Poluje pani?
- Nie, proszę pana.
- A polowała pani kiedykolwiek?
- Tylko na ludzi. To bardziej ekscytujące, bo strzelają w odpowiedzi”.Tess Gerritsen, Umrzeć po raz drugi, Recenzja, Marzenie Literackie


Tess Gerritsen, Umrzeć po raz drugi, Recenzja, Marzenie LiterackieOgólna liczba stron: 416
Rodzaj literacki: thriller medyczny/powieść sensacyjna/kryminał
Tytuł oryginału: Die Again 
Wydawnictwo: Albatros 
Cena okładkowa: 33,00
Data wydania: 23.09.2015
Ocena książki: 7,8/10,0
Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger