Chris Barez-Brown - Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie | Zapomnij zapominać! Czas zacząć żyć naprawdę!

Chris Barez-Brown - Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie, Recenzja, Marzenie Literackie

Bestsellerowa książka Chrisa Barez-Browna, która sprawi, że każdy dzień stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy.


Wymykając się częściej spod władzy autopilota, ruszysz w kierunku najlepszej wersji siebie, poczujesz się lepiej we własnej skórze i sprawisz, że każdy dzień będzie wyjątkowy”.
Ponad 80 procent czasu nie poświęcanego na sen spędzamy na autopilocie. 
Wszyscy znamy to uczucie: jedziemy samochodem w długą drogę i kiedy docieramy na miejsce – niewiele z tej podróży pamiętamy. 
To dlatego, że przy rutynowych czynnościach podświadomość przejmuje kontrolę, żeby oszczędzać energię: działamy na autopilocie. 
Dzieje się tak każdego dnia, kiedy jesteśmy w pracy, z bliskimi czy po prostu żyjemy swoim życiem.
Obudź się!” to seria eksperymentów pomagających wyrwać się z tej pułapki. 
Od wspinaczki na drzewo po napisanie listu: masz przed sobą roczny zapas zapewniających dobrą zabawę doświadczeń, które zaangażują twoją wyobraźnię i pobudzą zmysły.
Wymykając się częściej spod władzy autopilota ruszysz w kierunku najlepszej wersji siebie, poczujesz się lepiej we własnej skórze i sprawisz, że każdy dzień będzie wyjątkowy.
Dobrze jest od czasu do czasu przerwać nić rutyny i przyzwyczajeń na cześć książek z zupełnie innej kategorii niż te, z jakimi z przyjemnością mamy zwyczaj zasiadać pod kołderką w długie, zimowe wieczory. Lubisz czytać romanse i w większej mierze właśnie ich się trzymasz? A może rozczytujesz się w horrorach i kryminały tak jak ja? Czas sięgnąć po coś nowego. Czas poszerzyć swoje horyzonty czytelnicze i to o nie byle jakie doświadczenia, bo najnowsza książka Bareza-Browna Obudź się! jest nietuzinkowym dziełem, z jakim zapewne jeszcze nie spotkałeś się dotychczas w żadnej innej książce. Czy jest warta uwagi? Czy warto poświęcić jej swój czas? 
Pora zapiąć pasy. Te 304 strony w znacznym stopniu odmienią postrzeganie przez ciebie niektórych aspektów życia oraz poprawi jego jakość. Jest tylko jeden warunek  musisz podejść do wszystkiego na poważnie. Jesteś gotowy na zmiany?
A teraz konkrety.
Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że czytanie w kółko tych samych gatunków literackich (bez żadnego urozmaicenia) sprawia, że robimy jeden krok do przodu i dwa do tyłu. W pewnym sensie jest w tym jakieś ziarnko prawdy. Książka Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie” w zupełności przynależy do kręgu odmienności. Założę się, że do tej pory nie czytaliście tego typu dzieła. Ja też nie. Przyznam, że czytanie książki sprawiło, że przeszłam przez ciekawe doświadczenie literackie, które jeszcze nigdy dotąd nie przewinęło się w żaden możliwy sposób. Dlaczego? Z kilku ważnych względów:
Po pierwsze: Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie” (bo tak w pełni brzmi tytuł dzieła) jest tak naprawdę zbiorem empirycznych eksperymentów autora, w oparciu o jego subiektywne odczucia, w postaci poradnika. Tak. Książka to wielki, optymistyczny poradnik dla ludzi żądnych przygód. Każdy rozdział jest przeznaczony odrębnemu „przypadkowi” w formie zadania, jakie autor przed nami stawia. Oprócz przeróżnych sposobów na walkę z autopilotem, Barez-Brown zachęca również swojego odbiorcę do podjęcia działania, a różnorodność, z jaką się spotykamy sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dosłownie każdy. Coś na zasadzie: „Dla każdego coś dobrego” (bo na każdego działa coś innego). 
Po drugie: niesamowicie pozytywna energia, jaka bije z poradnika. Dzięki temu w mgnieniu oka idzie naładować baterie, nawet jeśli niekorzystna aura minionego dnia niekoniecznie nam na to pozwala.
Po trzecie: bardzo estetyczna i nowoczesna oprawa graficzna dzieła. Przyznajcie, że gdzieś podświadomie mamy zakodowaną przychylność wobec tego, co cieszy oko. Dużo lepiej się wtedy czyta. 
Po czwarte: morał. Coś, co na pewno wyniesiemy na przyszłość, coś co lepiej pozwoli zrozumieć emocjonalne funkcjonowanie we wszechświecie. 
Po piąte: lepiej poznasz siebie. 
Z ręką na sercu przyznaję, że nie podołałabym niektórym zadaniom, jakie proponuje autor z kilku względów  jedne wydawały się za trudne, inne niewykonalne, a jeszcze następne trochę mnie bawiły. Ale to nie szkodzi. 

Dla tych co czują, że chcieliby zmienić coś w swoim życiu, dla ludzi kochających życie, dla osób niebojących się eksperymentować. 

+ Zaraża optymizmem;
+ Oprawa graficzna;
+ Empiryczne doświadczenia autora;
+ Różnorodne eksperymenty w każdym aspekcie udoskonalania się. 

- Nie do wszystkich przemówi dzieło.

Chris Barez-Brown zaraża optymizmem w swoim bestsellerowym dziele. Miła alternatywa w gorsze dni. Jesteś za? Bo ja tak. Spróbuj naładować baterie”

Autopilot jest jak bierne siedzenie przed telewizorem, kiedy cały czas jesz, chociaż wcale nie jesteś głodny, a przekaz z ekranu po tobie spływa. Gdy się obudzisz, to jakbyś grał główną rolę w obsypanym nagrodami programie telewizyjnym swojego autorstwa i jakbyś miał to robić każdego dnia wędrówki po tym świecie. Teraz przypomnij sobie okazje, kiedy czułeś się w pełni przebudzony i świadomy swojej więzi ze światem. Zamknij oczy, weź głęboki oddech i przywołaj tamto uczucie. Skup się szczególnie na tym, co uczyniło owo doświadczenie tak przyjemnym”.Chris Barez-Brown, Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie, Recenzja, Marzenie Literackie


Chris Barez-Brown, Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie, Recenzja, Marzenie LiterackieEgzemplarz recenzencki otrzymałam od:Ogólna liczba stron: 304
Rodzaj literacki: poradnik
Tytuł oryginału: Wake up. Escaping a life on autopilot
Wydawnictwo: MUZA
Cena okładkowa: 34,90
Data wydania: 08.11.2017
Ocena książki: 6,5/10,0 Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger