Chris Barez-Brown - Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie | Zapomnij zapominać! Czas zacząć żyć naprawdę!

chris barez-brown, obudź się, marzenie literackie

Ocena książki: 6,5/10,0

Ogólna liczba stron: 304
Rodzaj literacki: poradnik 
Tytuł oryginału: Wake up. Escaping a life on autopilot
Wydawnictwo: MUZA 


Wymykając się częściej spod władzy autopilota, ruszysz w kierunku najlepszej wersji siebie, poczujesz się lepiej we własnej skórze i sprawisz, że każdy dzień będzie wyjątkowy.”


Ponad 80 procent czasu niepoświęcanego na sen spędzamy na autopilocie. Wszyscy znamy to uczucie: jedziemy samochodem w długą drogę i kiedy docieramy na miejsce – niewiele z tej podróży pamiętamy. To dlatego, że przy rutynowych czynnościach podświadomość przejmuje kontrolę, żeby oszczędzać energię, działamy na autopilocie. Dzieje się tak każdego dnia, kiedy jesteśmy w pracy, z bliskimi czy po prostu żyjemy swoim życiem.
Obudź się!” to seria eksperymentów pomagających wyrwać się z tej pułapki. Od wspinaczki na drzewo po napisanie listu: masz przed sobą roczny zapas zrównoważonych, zapewniających dobrą zabawę doświadczeń, które zaangażują twoją wyobraźnię i pobudzą zmysły.

Życie to jedna, wielka niespodzianka. Życie to zawsze w pełni nieodkryta podróż, składająca się z wielkich niewiadomych. Życie to pasmo wszelakich różności i wywrotności. Mówi się, że życie trzeba przeżyć na swój sposób, bo nie da się przeżyć życia za kogoś. A co jeśli nagle okaże się, że to samo życie przeleciało bez świadomości jego przemijania? Że większość życia byliśmy nieobecni? W dzisiejszych czasach zdarza się to coraz częściej. 

Ten tryb zapominania” to tzw. tryb autopilota. 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wracać z pracy lub ze szkoły i w zupełności tego nie pamiętać? Czy zdarzyło Ci się kiedyś zamknąć auto, a potem znowu się wracać, żeby sprawdzić czy jest zamknięte? Albo kilka razy sprawdzać godzinę na telefonie, bo nie potrafiłeś powiedzieć która jest godzina mimo że kilka chwil wcześniej widziałeś godzinę? 
Jeżeli chociaż na jedno z tych sytuacji odpowiedziałeś TAK, ta książka powinna znaleźć się w Twojej ręce. 

Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie To niesamowita przygoda, pomagająca wyrwać się z sideł autopilota. Chciałbyś być bardziej świadomym swojego życia? Od teraz czekać na Ciebie będzie aż 61 zadań i eksperymentów, które nie tylko pozwolą otworzyć oczy na otaczający świat, ale także poznać lepiej samego siebie i wyzwolić się od codziennej rutyny. Czujesz, że chciałbyś wykrzyczeć coś wszystkim? Napisz list. Chcesz z powrotem poczuć się jak dziecko? Nic prostszego. Zrób samolot i puść go wysoko w powietrze. To naprawdę nic trudnego. Nie wierzysz? Spróbuj, a sam się przekonasz. Od teraz razem z autorem będziesz mógł robić kroki ku doskonalszej wersji samego siebie. 


Jesteś gotowy na zmiany?

Pora działać! 
Pozwól sobie na odrobinę niecodzienności w zbiorze opowiadającym o życiowej codzienności. 

Bestsellerowa książka Chrisa Barez-Browna, która sprawi, że każdy dzień stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy.

chriz barez-brown, obudź się, marzenie literackie

Dobrze jest od czasu do czasu przerwać nić rutyny i przyzwyczajeń na cześć książek z zupełnie innej kategorii niż te, z jakimi z przyjemnością mamy zwyczaj zasiadać pod kołderką w długie, zimowe wieczory. Lubisz czytać romanse i w większej mierze właśnie ich się trzymasz? A może rozczytujesz się w horrorach i kryminały tak jak ja? Czas sięgnąć po coś nowego. Czas poszerzyć swoje horyzonty czytelnicze i to o nie byle jakie doświadczenia, bo najnowsza książka Bareza-Browna Obudź się! jest nietuzinkowym dziełem, z jakim zapewne jeszcze nie spotkałeś się dotychczas w żadnej innej książce. Czy jest warta uwagi? Czy warto poświęcić jej swój czas? 
Pora zapiąć pasy. Te 304 strony w znacznym stopniu odmienią postrzeganie przez Ciebie niektórych aspektów życia oraz poprawi jego jakość. Jest tylko jeden warunek - musisz podejść do wszystkiego na poważnie. Jesteś gotowy na zmiany?

A teraz konkrety.

Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że czytanie w kółko tych samych gatunków literackich (bez żadnego urozmaicenia) sprawia, że robimy jeden krok do przodu i dwa do tyłu. W pewnym sensie jest w tym jakieś ziarnko prawdy. Książka Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie w zupełności przynależy do kręgu odmienności. Założę się, że do tej pory nie czytaliście tego typu dzieła. Ja też nie. Przyznam, że czytanie książki sprawiło, że przeszłam przez ciekawe doświadczenie literackie, które jeszcze nigdy dotąd nie przewinęło się w żaden możliwy sposób. Dlaczego? Z kilku ważnych względów:

Po pierwsze: Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie (bo tak w pełni brzmi tytuł dzieła) jest tak naprawdę zbiorem empirycznych eksperymentów autora w oparciu o jego subiektywne odczucia, w postaci poradnika. Tak. Książka to wielki, optymistyczny poradnik dla ludzi żądnych przygód. Każdy rozdział jest przeznaczony odrębnemu „przypadkowi” w formie zadania jakie autor przed nami stawia. Oprócz przeróżnych sposobów na walkę z autopilotem, Barez-Brown zachęca również swojego odbiorcę do podjęcia działania, a różnorodność z jaką się spotykamy sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dosłownie każdy. Coś na zasadzie: „Dla każdego coś dobrego”, (bo na każdego działa coś innego). 
Po drugie: niesamowicie pozytywna energia, jaka bije z poradnika. Dzięki temu w mgnieniu oka idzie naładować baterie, nawet jeśli niekorzystna aura minionego dnia niekoniecznie nam na to pozwala.
Po trzecie: bardzo estetyczna i nowoczesna oprawa graficzna dzieła. Przyznajcie, że  gdzieś podświadomie mamy zakodowaną przychylność wobec tego, co cieszy oko. Dużo lepiej się wtedy czyta. 
Po czwarte: morał. Coś, co na pewno wyniesiemy na przyszłość, coś co lepiej pozwoli zrozumieć emocjonalne funkcjonowanie we wszechświecie. 
Po piąte: lepiej poznasz siebie. 

Z ręką na sercu przyznaję, że nie podołałabym niektórym zadaniom, jakie proponuje autor z kilku względów - jedne wydawały się za trudne, inne niewykonalne, a jeszcze następne trochę mnie bawiły. Ale to nie szkodzi. 


Chris Barez-Brown zaraża optymizmem w swoim bestsellerowym dziele. Miła alternatywa w gorsze dni. Jesteś za? Bo ja tak. Spróbuj naładować baterie”

chris barez-brown, obudź się, marzenie literackie

Lubicie takie kreatywne poradniki?

Cytaty z książki:
Autopilot jest jak bierne siedzenie przed telewizorem, kiedy cały czas jesz, chociaż wcale nie jesteś głodny, a przekaz z ekranu po tobie spływa. Gdy się obudzisz, to jakbyś grał główną rolę w obsypanym nagrodami programie telewizyjnym swojego autorstwa i jakbyś miał to robić każdego dnia wędrówki po tym świecie. Teraz przypomnij sobie okazje, kiedy czułeś się w pełni przebudzony i świadomy swojej więzi ze światem. Zamknij oczy, weź głęboki oddech i przywołaj tamto uczucie. Skup się szczególnie na tym, co uczyniło owo doświadczenie tak przyjemnym.”


 Za możliwość przeczytania książki jeszcze raz bardzo dziękuję:Udostępnij ten post

Marzenie Literackie © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka