Joanna Godecka - Bądź pewna siebie | Buduj charakter! Literacka wędrówka ku wymarzonej wersji siebie...

Joanna Godecka - Bądź pewna siebie, Recenzja, Marzenie Literackie

Z definicji książkowej wynika, że „Pewność siebie to stan, w którym czujesz się dobrze we własnej skórze. To akceptowanie siebie wraz z całym zestawem niedoskonałości. To wspieranie i akceptowanie tego, kim jesteśmy”.
Skoro zatem wiadomo, czym jest pewność siebie, należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem człowiekiem pewnym siebie? Czy potrafię żyć w harmonii z zaletami i kompleksami niczym yin i yang? Czy jestem szczęśliwy i cieszę się z tego, co dostałem i posiadam? 
Najnowsza książka Joanny Godeckiej udowadnia, że kluczem do szczęścia jest całkowite zatracenie się w poczuciu poznania własnej wartości i fundamentowaniu jej poprzez ćwiczenie pewności siebie. 


Wszystko, co dzieje się w naszym życiu – sposób, w jaki działamy, planujemy, reagujemy, tworzymy relacje z otoczeniem – wynika z tego, W JAKI SPOSÓB MYŚLIMY O SOBIE!”. 
Wszystko, co dzieje się w naszym życiu – sposób, w jaki działamy, planujemy, reagujemy, tworzymy relacje z otoczeniem – wynika z tego, w jaki sposób myślimy o sobie!
Autorka - psycholog i coach - ma duże doświadczenie w pomaganiu ludziom odzyskiwać pewność siebie i wprowadzać pozytywne zmian w życiu. Zwraca również uwagę na najczęściej popełniane błędy i pułapki w relacjach z innymi, radzi jak ich unikać. 
Wiele osób podchodzi bardzo sceptycznie do kolorowych poradników, wykrzykujących pewnie hasła na ich czele: „Zmień się!”, „Zacznij być szczęśliwy!”, „Kochaj życie!” i mówiąc szczerze jest to zupełnie zrozumiałe, jeśli mielibyśmy patrzeć pod kątem marketingu  ludzie są po prostu zmęczeni ciągłym wmawianiem przez wszystkich, że bardzo łatwo zmienić swoje życie, a my jesteśmy jedynie swoim własnym hamulcem w rozwoju (o matko jaki paradoks i hipokryzja), gdzie doskonale wiemy, że w realu bywa z tym różnie. W związku z tym istnieje mała grupka ludzi sięgająca po ten rodzaj literacki. Chociażby z tego względu, iż szkoda wydać około trzydziestu złotych na bezcelowe nagłówki, niewnoszące w nasze myślenie nic konkretnego. 
Tutaj jest trochę inaczej.
Książka Godeckiej wywarła na mnie o tyle dobre wrażenie, że oprócz jak to wyżej określiłam niewnoszących w myślenie nic konkretnego” haseł, książka jest naładowana ćwiczeniami praktycznymi, które faktycznie jak dla osoby niezbyt pewnej siebie, wnoszą olbrzymi powiew świeżości, a przy okazji dzieło aż bije konkretami tematycznymi mimo nikłej objętości. Godecka pisze o braku pewności siebie w oparciu o empiryczne historie osób, borykających się z podobnymi dylematami, co pozwala szybko zrozumieć, że nasze wewnętrzne obawy i podejrzenia nie brzmią tak absurdalnie, jak mogłoby się wydawać dla nas samych. To wygląda trochę tak, jakbyśmy razem z bohaterami opowiadającymi o problemach, przechodzili terapię w odbudowaniu pewności siebie. 
Ilość niecodziennych ćwiczeń, pozwalających lepiej zrozumieć nasze wnętrze jest satysfakcjonująca i z pewnością dobrze przemyślana. Nie ma opcji, żeby nikt nie znalazł czegoś dla siebie, co mu pomoże.
Dzieło autorki tak na dobrą sprawę jest na jeden wieczór, ale jeśli ktoś sumiennie przyłoży się do ćwiczeń, przejdzie przez 30-dniową terapię dla roztargnionej duszy. 
Właściwie nie potrafiłam nie zadawać sobie pytania, dlaczego autorka skupiła się jedynie na adresowaniu dzieła do kobiet, skoro jednym z bohaterów był mężczyzna zwierzający się ze wstydliwych sytuacji. Dlaczego? Przecież książka śmiało mogła posłużyć jako skryba dla obu płci. Trochę to wyglądało tak, jakby mężczyźni nie musieli walczyć z nieśmiałością. ☺️
Język, jakim posługuje się autorka jest przejrzysty i zrozumiały. 
Na pewno warto również zwrócić uwagę, że Bądź pewna siebie oprócz walki z niską samooceną pozwala zrozumieć skąd się ona wzięła i jaki wpływ ma ona na wszystko co robimy. Czy inne poradniki coś takiego mają? Ten owszem, dlatego tym bardziej warto sięgnąć po lekturę. 

Dla tych, co chcą popracować nad własną samooceną i pragną zmienić coś w życiu lub dla tych, co chcą uzupełnić osobowość. 
+ Prosty i zrozumiały język autorki;
+ Empiryczne doświadczenia autorki;
+ Ćwiczenia praktyczne na poprawę samooceny.

- Powtarzające się metody. 

Kończąc moją recenzję być może zastanawiacie się (z czymże pewnie niekoniecznie) czy w jakiś sposób pomogła ona podnieść moją samoocenę. Tak, dzięki książce zrozumiałam wiele rzeczy. Jestem też pewna tego, że jeszcze będę do niej wracać, jeśli tylko znów zdarzy mi się zgubić resztki pozytywnego podejścia. 

Kiedy pracujemy nad podniesieniem poczucia własnej wartości, powinniśmy działać kompleksowo. Stąd w mojej książce wiele narzędzi i metod. Te, które omówiliśmy do tej pory, służyły zmianie zakodowanych wzorców, schematów i sposobu myślenia na własny temat. Cóż jednak byłyby one warte, gdybyśmy zapomnieli o dniu codziennym! To tu toczy się główna bitwa o dobrą samoocenę. Od razu powinniśmy więc wdrażać nowe sposoby działania, testować je i sprawdzać się w nich”.

„Można zaryzykować stwierdzenie, że samoocena wpływa na to, z jakim uczuciem witasz każdy dzień i z jakim udajesz się na nocny spoczynek. Wszystko, co wydarza się w twojej przestrzeni, ma z nią związek, ponieważ sposób, w jaki działasz, planujesz, reagujesz, jak tworzysz relacje z otoczeniem, wynika z tego, w jaki sposób myślisz o sobie”.


Joanna Godecka, Bądź pewna siebie, Recenzja, Marzenie Literackie


Joanna Godecka, Bądź pewna siebie, Recenzja, Marzenie Literackie
Egzemplarz recenzencki otrzymałam od:Ogólna liczba stron: 224
Rodzaj literacki: poradnik
Tytuł oryginału: Bądź pewna siebie
Wydawnictwo: MUZA
Cena okładkowa: 30,49
Data wydania: 21.03.2018
Ocena książki: 7,9/10,0Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger