Libby Jackson - Kosmiczne dziewczyny | Podbój kosmosu, czyli podbój wielkich marzeń. Oto nadchodzą kosmiczne dziewczyny!

Libby Jackson - Kosmiczne dziewczyny, Recenzja, Marzenie Literackie

Podczas gdy w głowie małych dziewczynek pojawiają się pierwsze zarysy planów i marzeń, one zawzięcie pielęgnują raz posadzony w wyobraźni plon, dążący do spełnienia niemożliwego. Marzą i spełniają sny. Mówią o tym głośno i nie boją się wyzwań. Przenoszą przeszłość do przyszłości, a nawet wybiegają poza granice naszych sfer. 
Pora na historie kobiet, które nie pozwoliły zabić w sobie ducha walki przez syndrom bezlitosnego czasu i trzeźwego patrzenia na świat przez okulary dorosłości. Pora na historie kobiet niezwykłych.


Poznaj prawdziwe gwiazdy kosmicznych podróży!”.
Od małych kroków po gigantyczne skoki  Kosmiczne dziewczynyto zbiór pięćdziesięciu inspirujących biografii kobiet, które odegrały fundamentalną rolę w historii badań kosmosu. Poznaj tajniki sukcesu programistek stojących za misjami Apollo, odważnych astronautek oraz badaczek, które nadzorowały nowatorskie projekty NASA. 
Kobiety na całym świecie wciąż przesuwają granice, do których dociera ludzkość, udowadniając, że inteligencja nie ma płci. Od Ady Lovelace, która wymyśliła prototyp komputera, poprzez szwaczki, które uszyły skafandry dla astronautów spacerujących po Księżycu, po odważne pionierki, które pracowały na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 
Książka napisana przez Libby Jackson, czołową brytyjską ekspertkę w lotach kosmicznych, a zilustrowana odważnymi i pięknymi obrazami studentów London College of Communication zachwyci i zainspiruje miłośników kosmosu w każdym wieku. 
Gdy tylko Kosmiczne dziewczyny” dostały się w moje ręce, od razu pomyślałam, że książka na pierwszy rzut oka wygląda jak bajka dla dzieci  to wrażenie nie opuściło mnie na krok, nawet gdy zajrzałam do środka: magiczny klimat bijący ze stron i historie wzbogacone o równie niecodzienne ilustracje. Jednym słowem: kosmos wypisany na stronicach. Skoro oprawa graficzna stanowi idealne preludium do historii, to nie pozostaje nic innego jak tylko porwać się w spiralę czekającego za rogiem świata. W tym przypadku podróż pozwala dotknąć kawałka nieba i rzeszy jego gwiazd. I to wcale nie jest żart.
Na wstępie autorka buduje z czytelnikiem intymną więź w postaci opowiastki o tym, jak zaczęła się jej przygoda z kosmosem i skąd w ogóle wspomniane zainteresowanie obudziło się do życia. Już na wstępie dowiadujemy się o uporze, determinacji i długiej drodze, jaką musiała przejść Jackson, żeby znaleźć się dzisiaj tam, gdzie się znalazła. Bynajmniej ma to na celu uśpić w czytelniku chęć do walki. Na potwierdzenie swoich słów, autorka prezentuje aż pięćdziesiąt (!) krótkich historii walecznych kobiet, które tak samo jak Jackson, nie pozwoliły odlecieć marzeniom i postanowiły przejąć doszczętną kontrolę nad własnym życiem. I tutaj odnajdujemy punkt kulminacyjny całej książki: inspirujące i niesamowite przykłady tak odważnych i inteligentnych kobiet, że gdy miałam przyjemność być przez chwilę częścią ich przeszłości, w niemal jedną setną sekundy stałam się tak wielka i znacząca dla świata jak tyciusieńki punkt na niewyraźnej, niewidocznej, popalonej i schowanej gdzieś głęboko mapie, która do tego cała się rozpada. Tak szybko zdałam sobie sprawę z mojej potrzebności na tle tych wielkich kobiet. 
Przeszłość tych wszystkich, razem wziętych astronautek, inżynierek, chemiczek, lekarek, pilotek, uczonych i programistek jest tak niepowtarzalna, że aż trudno im się nadziwić. Świat zdecydowanie potrzebuje takich osób w większej ilości, dlatego autorka poprzez empiryczne zachowania pięknej płci nakłania i motywuje odbiorcę do podjęcia walki w samorealizacji. Jak ja to oceniam? Bardzo dobrze. W jednym momencie uświadomiłam sobie, że gdybym była mała, chciałabym, aby ktoś dorosły przeczytał mi właśnie taką lekturę. Już nieważne, że być może nie zrozumiałabym działania i wyczynów dla kosmosu, ale sens i idea, jaka kryje się za dziełem, może pozwoliłaby mi mniej bać się tego, o czym zapragnęłabym zamarzyć. 
Drogie mamy! Przeczytajcie waszym córkom Kosmiczne dziewczyny. Być może wkrótce przyczynicie się do skrupulatnego realizowania przez wasze córki marzeń na resztę życia. Nauczycie je wiary w siebie, konsekwentności i wytrwałości. Czy dla młodej dziewczynki wkraczającej niebawem w dorosłość, może istnieć coś równie ważnego? 
Kosmiczne dziewczyny” przeczytałam w dwie godziny. Uważam, że to bardzo dobrze zagospodarowane dwie godziny w walce o lepszą motywację i działanie. 
Głównie skierowana do kobiet, które pragną poznać historie innych kobiet i kosmosu, dla kobiet, które chcą się zainspirować i przekonać, że nie warto odkładać marzeń na później. 
+ Przepiękna oprawa graficzna;
+ Lekki i przyjemny język autorki;
+ Zbiór empirycznych historii innych kobiet;
+ Kosmiczny klimat książki.

- Brak.
„Kosmiczne dziewczyny to magiczna i niesamowita lektura, którą powinna przeczytać absolutnie każda kobieta. 
Niech wąskie horyzonty innych nie zawężają twojej własnej perspektywy”.Libby Jackson, Kosmiczne Dziewczyny, Recenzja, Marzenie Literackie


Libby Jackson, Kosmiczne dziewczyny, Recenzja, Marzenie LiterackieEgzemplarz recenzencki otrzymałam od:Ogólna liczba stron: 146 
Rodzaj literacki: literatura faktu/biografia 
Tytuł oryginału: A Galaxy of Her Own
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Cena okładkowa: 49,90 
Data wydania: 23.05.2018 
Ocena książki: 8,0/10,0 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku!

Zamiast reklamować się na blogu, napisz sensowny komentarz. Obiecuję, że odwdzięczę się w wolnej chwili.

Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger