Piotr Modzelewski - Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze | Kiedy bliżej nieokreślone "jutro" zamienia się wreszcie w długo wyczekiwane "dzisiaj"

Piotr Modzelewski - Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze, Recenzja, Marzenie Literackie

Komu z nas nie przydarzyło się odłożyć czegoś na potem? Ten dziwny i niekoniecznie dobry nawyk stał się już chyba nieodłącznym elementem natury ludzkiej – z jednej strony kartki kalendarza aż biją czerwienią po oczach od zbliżających się terminów, a z drugiej strony sami dopisujemy jeszcze poza rubryką listę rzeczy do wykonania z minionych tygodni, bo zwyczajnie nie mieliśmy okazji ich odhaczyć, w efekcie czego czujemy się dziwnie zestresowani, a jednak w dalszym ciągu robimy to samo – przekładamy. A to wizyta u lekarza, a to lekcja nauki tańca, a to dieta, którą mieliśmy rozpocząć od nowego roku, a to rozpoczęcie nowego kursu. Powodów do przekładania zawsze było i będzie mnóstwo, ale czy istnieje na to złoty środek? 


Poradź sobie z: Odwlekaniem, pisaniem tekstów, dietą, ćwiczeniami, prokrastynacją snu, nawykami, wychowaniem dzieci, postanowieniami noworocznymi”. 
W trakcie czytania kolejnych rozdziałów „Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze”, pojawia się przede wszystkim zrozumienie sensu odróżniania prokrastynacji od lenistwa. Jeżeli termin „lenistwo” jest zamykający na możliwość zmiany, termin prokrastynacja otwiera i na możliwość poszukiwania przyczyny, i na zmianę wzorca zachowań”.

„Piotr Modzelewski w swojej książce pokazuje, że powodów odkładania na później jest naprawdę bardzo dużo i uważne przyjrzenie się im, może nam pomóc, w zmianie tego schematu. Zamiast stać w miejscu i czuć wyrzuty sumienia, że nie robimy tego, co naprawdę ważne, możemy odnaleźć autentyczną przyczynę naszego odkładania na później i ją przepracować”.
dr Krystyna Bezubik, www.PiszeBoChce.pl

„Książka podzielona jest na kolejne obszary związane z odwlekaniem. Prokrastynacja może bowiem dotyczyć wielu aspektów naszego codziennego życia. Może być związana z odwlekaniem wdrożenia zdrowego stylu życia, realizacją postanowień noworocznych, rozpoczęciem lub kontynuowaniem pisania pracy na studiach, wzięcia się za naukę, wypełnienia zeznania podatkowego czy wreszcie z przekładaniem pory zasypiania”.

„O wartości tej książki stanowi przedstawienie przez Autora naukowego dorobku dotyczącego zarówno samej prokrastynacji, jak i obszarów badań z nią powiązanych w sposób zrozumiały dla każdego Czytelnika zainteresowanego tematem”. 
Igor Rotberg - psycholog, terapeuta, 
autor projektu „Psychologia współczesna”.  
Niby wiele mówi się o tym, żeby sukcesywnie realizować stawiane przez siebie cele, żeby optymistycznie nastawić się do wybranego kierunku i za wszelką cenę nie pozwolić, aby zboczyć z tego toru. Przy okazji żaden poradnik nie zakłada także „co by było gdyby” jednak ta zwykła dusza ludzka zbłądziła z trasy i przez przypadek zaczęłaby szukać usprawiedliwień lub co gorsza, przekładałaby start w nieskończoność. Przyznam szczerze, że do tej pory nie wiedziałam, iż takie okładanie” doczekało się nawet własnego nazewnictwa. Wiedziałam, że jest coś takiego jak prokrastynacja (ale to tylko i wyłącznie dzięki mojej dociekliwości, ponieważ lubię trudne słowa i ciągle uzupełniam luki), ale niekoniecznie wiązałam ze sobą te dwa punkty. I gdy tak nadrobiłam już brak w niewiedzy, zdałam sobie również sprawę, że jest niewiele polskich książek poświęconych tej tematyce. Jeśli się mylę, to proszę, poprawcie mnie.
Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze, to nie tylko książka o wspomnianym wątku, to nie tylko instrukcja, w którą stronę zmierzać, co należy robić i jak się nią posługiwać, bo jest ona przede wszystkim encyklopedią sporządzoną od deski do deski. I choć do tej pory nie czytałam dzieła poświęconego tylko i wyłącznie tej problematyce, mam wrażenie, że autor z góry przewidział ten syndrom żółtodzioba, postanawiając wyświadczyć mi przysługę, jakiej potrzebowałam. Okazała bibliografia i przypisy w książce wskazują na to, że autor przeszył problem na wylot, a z prokrastynacją zna się z dziecinnego podwórka.
Ale to nie koniec faktów.
Zacznę od tego, że jestem zaskoczona ilością praktycznych rozwiązań w książce. Autor rzuca nimi dosłownie jak z rękawa, żeby w dalszej kolejności pokazać ich odzwierciedlenie w codzienności. Gdyby zastąpić Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze innym tytułem, brzmiałby on: Prokrastynacja. Pragmatyczne leczenie odkładania. Informacja o ponad 150 zaleceniach na okładce nie wzięła się znikąd. Mamy przykłady, mamy wyjaśnienia, mamy wskazówki, co niesie ze sobą kolejny plus, czyli życiowe podejście autora do tematu (co może wskazywać chociażby sama ilość stron). Dostajemy fakty jako czytelnicy i otrzymujemy możliwość indywidualnego dobrania do siebie rozwiązania problemu prokrastynacji. Ja osobiście, zawsze miałam problem z zabraniem się do ćwiczeń – choć w tym roku udało mi się złamać barierę i robię to bardzo często, kiedyś nie było tak łatwo. Autor doskonale uwzględnił to w książce, dlatego podzielił najczęstsze problemy „prokrastynowania” na działy. Dzięki temu rozwiązaniu książka jest odrębnie wspólna – nieważne, w którym momencie rozpoczniemy lekturę, ponieważ poradnik zawsze jest krok przed czytelnikiem, żeby dostosować komfort czytania do jego oczekiwań. To trochę jak z książką, która sama wybiera sobie czytelnika, a tę tutaj, Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze czyta się szybko i lekko. To doskonała lektura dla tych, którzy biorą swoje życie na poważnie i na poważnie planują coś w nim zmienić. Nie ukrywam, że Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze” pozwoliła mi nieco inaczej spojrzeć na problem wiecznego przekładania. 
Szkoda tylko, że okładka nie mogła być lepsza.
Dla pragmatyków, dla osób chcących wyrwać się z sideł przekładania istotnych rzeczy, dla tych, którzy mają podobny problem i chcą działać. 
+ Wielka doza praktyki,
+ Schludny podział na interesujące nas działy,
+ W pełni wykorzystany temat.

- Okładka.
Niektóre zalecenia zdziwiły mnie swoją prostotą, ale (jak mam nadzieję i niedługo się okaże) też i swoją skutecznością. Poradnik oceniam na wielki plus. Praktyka i  jeszcze raz praktyka to jest coś, co zdecydowanie powinno znaleźć się w tego typu gatunkach literackich. 
Wiele poradników niestety namawia nas do wyłącznie wiary w siebie, do pozytywnego myślenia, które staje się magicznym myśleniem w stylu, że jeśli będziemy myśleć pozytywnie uniwersum w cudowny sposób przyniesie do naszego życia pożądany wynik. Niestety skazujemy się w ten sposób na porażkę”. Piotr Modzelewski, Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze, Recenzja, Marzenie Literackie


Piotr Modzelewski, Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze, Recenzja, Marzenie Literackie Egzemplarz recenzencki otrzymałam od autora.


Ogólna liczba stron: 338
Rodzaj literacki: poradnik
Tytuł oryginału: Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze
Wydawnictwo: E-bookowo.pl 
Cena okładkowa: 30,49
Data wydania: 24.04.2018
Ocena książki: 8,0/10,0
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku!

Zamiast reklamować się na blogu, napisz sensowny komentarz. Obiecuję, że odwdzięczę się w wolnej chwili.

Copyright © 2016 Marzenie Literackie , Blogger